Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

SZKŁO, METAL, DETAL. ARCHITEKTURA GDYNI W SZCZEGÓŁACH

  • RODZAJ WYDARZENIA: otwarcie wystawy towarzyszącej konferencji „Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni”
  • WERNISAŻ: 20 X 2016 r., godzina 18:00
  • CZAS TRWANIA WYSTAWY: 21 X – 12 II 2017
  • ORGANIZATORZY: Muzeum Miasta Gdyni, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum

Wystawa pod patronatem Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. arch. Lucyny Nyki

Wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” towarzyszy piątej odsłonie konferencji organizowanej już od kilkunastu lat przez Miasto Gdynia. Konferencja ma na celu przedstawienie badań nad architekturą modernizmu i zagadnieniami jego konserwacji. Podobną tematykę podejmie też nasza wystawa. O ile jednak konferencja skierowana jest raczej do specjalistów, konserwatorów i architektów, o tyle wystawa będzie miała znacznie szerszy krąg odbiorców. Chcemy, by stała się przestrzenią spotkania ekspertów i mieszkańców, miłośników tematu, architektów i „użytkowników” architektury. Okazją do podzielenia się przez konserwatorów doświadczeniami i ich specjalistyczną wiedzą z osobami, które mają odwagę „patrzeć uważniej” i bardziej dociekliwie na miejską przestrzeń.

Bardzo dla nas ważny jest edukacyjny wymiar wystawy. Dzięki niej chcemy poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i uwrażliwić ich na lokalne dziedzictwo. Zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość zobaczenia z bliska tego, co na co dzień niedostępne. Wystawa pozwoli im też prześledzić, jakim procesom zostają poddane dwudziestowieczne budynki, by móc odzyskać swój blask.

 

Urok nowoczesnych budynków jest bardzo dyskretny, ich detal – oszczędny. Prezentując obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum oraz zbiorów prywatnych, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg