Sobotnio-niedzielne, kameralne wydarzenie na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, przybliżyło wszystkim zainteresowany, muzykę w stylu retro z lat 30-tych. W oba dni zagrały zarówno oryginalne, lampowe radioodbiorniki (ach ten dźwięk!), jak na żywo wystąpił po raz pierwszy w takim składzie zespół “Retro Gang”, składający się z muzyków sceny Trójmiejskiej, w tym uzdolnionej gdyńskiej wokalistki Magdaleny Goliasz.  Lider formacji Aleksander Śliwa (kontrabas i vocal), należy do wielkich orędowników jazzu tradycyjnego. Wokalem i na perkusji wspierał Aleksandra, brat Antoni, zaś na trąbce (Fluger Horn)  Zenon Żelazny. Po raz pierwszy w z tymi muzykami udanie “zadebiutował” pianista Witold Czajkowski. Repertuar z wokalem obejmował m.in. takie klasyki jak:

1.       AUTUMN LEAVES

2.       LET’S FALL IN LOVE

3.       CRY ME A RIVER

4.       FLY ME TO THE MOON

5.       I CAN’T GIVE YOU ENYTHING BUT LOVE

6.       ALL OF ME

nie zabrakło także niespodzianek np. fiński walc, pięknie zaśpiewany przez Magdę Goliasz: LENNA MUN LEMPENI LAULU fiński walc czy bardziej współczesną kompozycję LUDZKIE GADANIE – A. Osiecka w jazzowym wydaniu.

W przerwach, mogliśmy posłuchać muzyki ze starego radioodbiornika oraz obejrzeć multimedialny pokaz zbioru muzycznych plakatów z lat 20-30tych.

Czy można polubić jazzowe, tradycyjne brzmienia i kompozycje sprzed wielu lat?  bez wątpienia, szczególnie jak można ich posłuchać w inspirującym miejscu oraz otoczeniu. Zapraszamy na następne spotkania z muzyką retro.


Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg