“Mini Muzeum” mieszczące się w słynnym przedwojennym apartamentowcu BGK (znanym bardziej jako Bankowiec) przy ulicy 3 Maja 27-31, wrosło nierozerwalnie zaledwie w ciągu kilku lat w historyczno-modernistyczny pejzaż Gdyni.

“Mini Muzeum” nie mogłoby powstać, gdyby nie postawa mieszkańców Wspólnoty Bankowiec, a w szczególności głównej pomysłodawczyni Pani Marii Piradoff-Link. Zaczęło się od uratowania przed wyrzuceniem na śmietnik, kilku niepozornych przedmiotów z okresu międzywojennego, znalezionych w jednym z mieszkań. Lista uratowanych rzeczy, elementów wyposażenia, dokumentów, zapisków, rosła z każdym miesiącem, tworząc w ten sposób spontaniczną kolekcję – autentyczny zbiór genius loci Bankowca.

Surowe, powiększone fotografie autorstwa Radosława Czerniejewskiego, swoiste portrety przedmiotów, stanowią tylko część dokumentacji uratowanych eksponatów  ze zbioru Mini Muzeum. Wystawę można będzie zobaczyć już od 15 marca w Cafe Cyganerii.

Dla uczczenia wystawy – o godz. 17:30 wieczór wspomnień i opowieści związanych z Mini Muzeum – dedykowany szczególnie dla mieszkańców modernistycznych kamienic gdyńskich. Serdecznie zapraszamy. 

Wystawa potrwa przynajmniej do połowy kwietnia.

 

O autorze fotografii – mgr RADOSŁAW CZERNIEJEWSKI

Ukończył Wydział Architektury i Wzornictwa na Kierunku Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2011 roku. Projekt dyplomowy został nominowany do ogólnopolskiej wystawy “Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2011” organizowanej przez ASP w Katowicach. W 2011 roku został przyjęty na Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Gdańskiej ASP. W tym samym roku rozpoczął pracę dydaktyczną na tejże uczelni. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na Specjalności Projektowanie w Krajobrazie Kulturowym, a także w Sopockiej Szkole Wyższej na kierunku Architektura Wnętrz, Architektura i Urbanistyka oraz Architektura Krajobrazu. Pracował jako asystent projektanta w autorskiej pracowni architektonicznej Hrynkiewicz i synowie z siedzibą w Gdańsku. Autor wielu projektów w przestrzeni prywatnej i publicznej. Współorganizator społecznego muzeum na Szlaku Gdyńskiego Modernizmu. Interesuje się projektowaniem partycypacyjnym, aktywizacją społeczną i edukacyjną rolą architektury w kontekście tożsamości kulturowej miejsca. Od 2009 roku współpracuje z Karoliną Golec Ludwiczak współtworząc grupę projektową CGL. Zajmują się projektowaniem architektury wnętrz, wystawiennictwa, identyfikacji wizualnej oraz produktu. Ich prace cechuje czytelność, abstrakcyjny język form oraz wyraziste decyzje projektowe.  Istotą projektowania jest dla nich poszukiwanie rozwiązań w pełni funkcjonalnych o możliwie najlepszym wyrazie estetycznym. Są autorami wielu realizacji wnętrzarskich między innymi: Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży w Parku Naukowo Technologicznym w Gdańsku, Linkhotelu w Tczewie, Hotelu Antares w Gdyni, wzorcowego salonu firmy Rintal, Showroomu firmy Techmabudowa w Gdyni, Restauracji 21 na Helu, Przedszkola Niepublicznego Niebieskie Migdały w Tczewie, a także wielu realizacji wnętrz prywatnych. Współpracowali z Urzędem Miasta w Tczewie, Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Są autorami projektów identyfikacji wizualnej wnętrz m.in. Linkhotelu, Przedszkola Niebieskie Migdały.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg