Zespół mieszkalny BGK przy ulicy 3 Maja 27/31, czyli popularny “Bankowiec”, to prawdziwa perła wśród modernistycznych realizacji II RP, w skali nie tylko Polski, ale również obszaru Europy Środkowo – Wschodniej, a śmiemy twierdzić, że nawet światowej. Ewenementem tego miejsca są również jego mieszkańcy i lokatorzy, którzy już wielokrotnie zaskakiwali nas swoją kreatywnością, pasją, niespotykaną świadomością architektonicznego i historycznego dziedzictwa budynku, w którym przyszło im żyć i mieszkać. Organizacja Mini Muzeum Bankowca przyczyniła się do istotnej popularyzacji modernizmu w mieście. Tym razem dostaliśmy zaproszenie na koncert w unikalnym miejscu – dawnej, przedwojennej, podziemnej hali garażowej. Zaproszenie na koncert jest połączone ze zwiedzaniem nowej siedziby Mini Muzeum, przeniesionej do większych, wygodniejszych pomieszczeń oraz z poprawioną estetyką wystawy eksponatów. Poniżej oryginalny tekst zaproszenia od kustosz Mini Muzeum Pani Marii Piradoff-Link.

“Wykorzystując niesamowite walory akustyczne przedwojennego garażu podziemnego, 27 czerwca o godzinie 17.00 w budynku mieszkalnym „Bankowiec” w Gdyni przy ulicy 3 Maja 27/31 odbędzie się koncert duetu: tenora – mieszkańca budynku Ireneusza Tuchanowskiego oraz jego koleżanki ze sceny sopranistki – Ewy Dorawy.

Mimo, że miejsce nie jest salą koncertową, wręcz dotknięte zębem czasu pomieszczeniem garażowym, to jesteśmy przekonani, że jest w stanie ukazać swoje nieprzeciętne walory akustyczne. Podobny koncert odbył się w zeszłym roku wyłącznie dla mieszkańców „Bankowca” i teraz mamy wielką ochotę podzielić się naszym wspaniałym odkryciem z szerszą publicznością. Wierzymy, że to wydarzenie jest unikalnym punktem w kulturalnym kalendarzu miasta, chociażby dlatego, że pomysł zrodził się w głowie gospodarzy budynku. Został zrealizowany wyłącznie dzięki ich konsekwencji, zaangażowaniu oraz miłości do Gdyni i ich „Małej Ojczyzny” – „Bankowca”. Na naszą skromną „scenę” zgodzili się wyjść profesjonaliści, na co dzień występujący na wielkich scenach koncertowych. To spotkanie muzyczne jest organizowane przez lokatorów „Bankowca”, a na liście zaproszonych gości są mieszkańcy Gdyni, instytucje zajmujące lokale użytkowe w naszym budynku, a także Prezydent Miasta Gdyni Pan Wojciech Szczurek. Po koncercie zapraszamy do części muzealnej by ukazać nową odsłonę naszego gdyńskiego społecznego Mini Muzeum. Pragniemy nadal otwierać drzwi naszego budynku, aby ukazywać piękno naszej „perły  modernizmu” oraz wskazywać innym gdyńskim kamienicom, że warto dbać o swoje nieruchomości – o tę „małą ojczyznę”,  jak to powiedział do nas i o nas Prezydent Wojciech Szczurek na otwarciu naszego społecznego muzeum w 2009 roku.”

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg