Archi Prelekcje – Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

oraz promocja książki “Warszawskie Gorseciki Zanikające

19 września, czwartek, godz. 17:00, czas ok. 90-120 min 

 Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30, I piętro sala multimedialna

 Prelekcje połączone z pokazem slajdów – fotografii:

  •  „Warszawskie gorseciki zanikające” ­- dr Hanna Faryna-Paszkiewicz
  •  „Gorseciki i inne posadzki Gdyni” – dr Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni

modernizm_gdynia_dom-mieszkalny-ul-3-maja-27_31_mozaika_fot-przemek-kozlowski

Wiodącym tematem pierwszych powakacyjnych Archi Prelekcji, organizowanych w ramach projektu – Gdyński Szlak Modernizmu, staną się tzw. gorseciki, a więc charakterystyczne w formie i kształcie, niewielkie płytki kafelkowe, wykorzystywane w okresie międzywojnia do układania w modernistycznych kamienicach, rytmicznych, wielobarwnych, często fantazyjnych wzorów posadzek. Inspiracje gorsecikami, były genezą powstania książki opatrzonej setkami fotografii, plonem kilkuletnich poszukiwań i badań  pt. „Warszawskie gorseciki zanikające”. Autorki książki Hannę Farynę-Paszkiewicz, historyczkę sztuki, i Zuzannę Frubę, architektkę wnętrz, łączy więź najbliższa: matki i córki. Ich wspólna pasja, zabawa trwająca blisko trzy lata, przywołała czar przedwojennych gorsecikowych posadzek warszawskich kamienic.

W czasie prelekcji – będzie można nabyć książkę w specjalnej cenie promocyjnej wraz z autografem i dedykacją.

Fascynację gorsecikami – odnajdujemy także wśród setek mieszkańców Gdyni, mając możliwość ich oglądania czy  odkrywania zarówno w kamienicach mieszkalnych, jak i obiektach publicznych i industrialnych. Znawcą i badaczem gdyńskich kamienic jest dr Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków, który przybliży nam zarówno lokalne przykłady gorsecików, jak również inne ciekawe i wciąż możliwe do obejrzenia wzory i formy przedwojennych posadzek modernistycznej Gdyni. Na pierwszych uczestników prelekcji, czeka dodatkowo specjalna niespodzianka – przekazana z tej okazji od Miejskiego Biura Konserwatora Zabytków. Ale tę zagadkę, zdradzimy w czwartek 19 września w gdyńskim InfoBoxie.

Partnerem Archi Prelekcji jest Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum “Bankowca” oraz „Obserwatorium Zmian – Gdynia InfoBox”.

Serdecznie zapraszamy

www.facebook.com/modernizmgdyni

Notka o autorce – prelegentce dr Hannie Farynie-Paszkiewicz

dr Hanna Faryna-Paszkiewicz, historyczka sztuki, varsavianistka, miłośniczka sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Autorka „Geometrii wyobraźni” – zbioru esejów o architekturze i plastyce międzywojnia, trzech książek o Saskiej Kępie, warszawskiej dzielnicy o architekturze funkcjonalistycznej, biografii Marii Morskiej, muzy Skamandrytów. Wykłada historię architektury polskiej na warszawskiej ASP.

O książce i jej genezie “Warszawskie gorseciki zanikające”

Gorseciki  to niewielkie ceramiczne kafelki,  niezwykle modne w połowie lat 30. XX wieku. Ich ciepła kolorystyka i naturalne pochodzenie sprawiały że produkowane w tysiącach ton znajdywały nieskończoną liczbę odbiorców. Wcięte i zarazem wypukłe, przypominające talię ujętą gorsetem, układane modułowo w  oryginalne wzory nadawały wnętrzom, podestom klatek schodowych, holom, tarasom, łazienkom czy kuchniom unikatowego charakteru. Książka ta, na tle gorsecikowych posadzek z wnętrz w Krakowie, Stalowej Woli, Gdyni czy  Amsterdamu pokazuje ile z tych  kompozycji możemy jeszcze  dziś podziwiać w Warszawie i jak dzięki wyspecjalizowanej grupie ”terrakociarzy”  ułożyły się w niepowtarzalne wzory.  Zanikają – bowiem często w skutek nieprzemyślanych decyzji są usuwane i zastępowane banalnym  gresem. Produkowały je słynna opoczyńska firma  Dziewulski i Lange, potentat w zakresie ceramiki użytkowej.  Archiwa firmy pozwoliły autorkom na odtworzenie niedługiej, ale bujnej historii gorsecików, dotarły też do unikalnych katalogów firmy, gdzie sugerowano klientom gotowe wzory, przede wszystkim jednak metodycznie poszukując, a więc kierując się adresami z lat 30-tych, odnalazły w Warszawie wiele zachowanych oryginalnych posadzek. Nawet szczątkowe wzory, jeszcze z wojennymi ubytkami i często  nieporadnie składne    pokazują jak dalece sięgała fantazja  „terrakociarzy”.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg