Miejsce: Miejska Informacja, 10 Lutego 24, godz. 14:00, niedziela, prowadzi mgr arch. inż. Grzegorz Mika, ekspert modernizmu

Tytuł: “Stal i beton. Tworzywo modernizmu. Stefan Bryła i nowoczesne konstrukcje w architekturze II RP”

Hale Targowe w Gdyni uważane są za jedną z czołowych realizacji konstruktorskich Dwudziestolecia międzywojennego. Budowa Hali nie byłaby jednakże możliwa gdyby nie prace teoretyczne i pionierskie realizacje konstruktorskie autorstwa Stefan Bryły. 
Profesor Stefan Bryła był europejskiej sławy pionierem konstrukcji szkieletowych i spawanych. W trakcie 25 lat pracy zaprojektował najbardziej rozpoznawalne budynki w ówczesnej Polsce. W jego pracowni powstały projekty m.in wieżowca Izby Skarbowej w Katowicach, wieżowca KKO w Chorzowie, wieżowca Prudential w Warszawie, hal PZL Mielec czy Hali Targowej w Katowicach. Jego prace teoretyczne stały się podstawą naukową innych konstruktorów, takich jak autor hal, inż. Stefan Reichman; konstruktor Poczty Głównej, Antoni Miszewski czy współpracownik grupy “Praesens” Stanisław Hempel.

SPACER po prelekcji, ok. 15:00
Towarzyszący prelekcji spacer architektoniczny w Śródmieściu poświęcony będzie najciekawszym przykładom zastosowania konstrukcji stalowych i betonowych w architekturze gdyńskiego modernizmu. Na trasie omawiane będą za równo biurowce, kamienice, bloki mieszkalne jak i obiekty użyteczności publicznej. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób nowoczesne struktury konstrukcyjne wpłynęły na ostateczną formę budynków.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg