Po raz pierwszy w tradycyjnej muzealnej nocy zaprezentowane zostało muzeum, które jak dotąd istnieje dopiero w formie idei, projektu, ale także materialnie istniejącego, wyjątkowego budynku.

Muzeum Emigracji – projekt, Gdynia – Dworzec Morski ul. Polska 1 – to adres, który polecamy wszystkim zainteresowanym historią oraz pasjonatom modernizmu.  Właśnie w tym zabytkowym budynku Dworca Morskiego zbudowanym w 1933 roku, zlokalizowane zostanie za kilka lat Muzeum poświęcone kilku wiekom historii emigracji z ziem polskich. Milionom ludzi, którzy w Ameryce, Australii, Azji, na zachodzie Europy  szukali wolności i lepszego życia.

 

W Nocy Muzeów włączyliśmy do udziału także najmniejsze muzeum w Trójmieście, czyli Mini Muzeum, która jest jedną z ciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu i mieści się w najpiękniejszej modernistycznej kamienicy w Gdyni (Zespół Mieszkaniowy Banku Gospodarstwa Krajowego). Placówka powstała z inicjatywy mieszkańców budynku, którzy w ten sposób postanowili przybliżyć wszystkim zainteresowanym historię tego miejsca i jego lokatorów.

Oprócz kroniki kamienicy wśród zgromadzonych przez mieszkańców pamiątek w Mini Muzeum możemy zobaczyć tak ciekawe i unikatowe przedmioty jak telefon sznurowy, oryginalne przedwojenne wyposażenie łazienki, kuchenne dzwonki, lodówkę w spiżarce, piękne mozaikowe posadzki czy nawet … butelki po wódce z lat 30., zamurowane przez robotników w obudowie wanny, a także setki zdjęć ukazujących życie przedwojennej i powojennej Gdyni. Ale Mini Muzeum to nie tylko ciekawe przedmioty i zdjęcia, to przede wszystkim niezwykle barwne opowieści mieszkańców o przeszłości tego miejsca, którzy chętnie podzielą się nimi z wszystkimi odwiedzającymi podczas tej niezwykłej nocy.

 

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin Dworca Morskiego (ul. Polska 1) oraz Mini Muzeum (ul. 3 Maja 27/31) w sobotę 14 maja w godzinach 19:00-01:00.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg