Archi Prelekcja Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
pt. „’Lata3Dzieste’ – odtwarzanie przykładów architektury i wzornictwa lat 30.” 

 • prelegent Paweł Słomian
 • 8 listopada 2021 r., godz. 17:00,
 • Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2
 • wstęp wolny/ liczba miejsc ograniczona
  (obowiązują aktualne na dzień wydarzenia restrykcje COVID-19)
   uwaga – wydarzenie odbędzie w trybie hybrydowym >>> link do spotkania online: https://zoom.us/j/94609703736  
 
Opis:
Podczas Archi Prelekcji dowiemy się jak przebiega proces eksperymentalnej, cyfrowej rekonstrukcji – odtwarzania architektury modernistycznej z okresu lat 30. Prelegentem naszego cyklu będzie Pan Paweł Słomian, miłośnik polskiej architektury i wzornictwa, rekonstruktor cyfrowych obrazów 3D obiektów modernistycznych.
Nasz gość na podstawie niezliczonej ilości zdjęć, rozmów z ekspertami, notatek i planów tworzy trójwymiarowe rekonstrukcje obiektów modernistycznych oraz wzornictwa wnętrz z okresu międzywojnia. Jego prace wyróżnia wyjątkowa szczegółowość, dbałość o detale w procesie rekonstrukcji modernistycznej architektury oraz elementów oryginalnego wyposażenia. Dzięki jego pracy możemy poznać bliżej, jak wyglądały obiekty obecnie już nie istniejąca, lub też jakie były pierwotne, finalnie niezrealizowane wizje architektoniczne budynków z lat 30.

Przykładowe prace Pawła Słomiana – rekonstrukcje 3D, można oglądać na profilu społecznościowym @Lata3Dzieste, na portalu Instagram.

Przykładami m. in. trójwymiarowe rekonstrukcje takich obiektów jak:

 • Dworzec Polskich Linii Lotniczych LOT na lotnisku Okęcie
 • Centrala PKO w Warszawie
 • Kamienica Leona Mazalona przy ul. Mściwoja 2 w Gdyni (we współpracy z Gdyńskim Szlakiem Modernizmu)
Od autora:
Paweł Słomian – miłośnik polskiej architektury i wzornictwa lat 30.
„Przeszło 20 lat badam i opiekuję się obozami jenieckimi na Pomorzu Środkowym, co wprowadziło mnie w procesie badawczym w interpretację wojskowych ortofotomap. Jednocześnie współpracuję z muzeami jenieckimi w Łambinowicach, Opolu, Zgorzelcu i Żaganiu. W tym etapie odtworzyłem precyzyjnie w 3D kilka obiektów historycznych. Pogłębiając swą wiedzę architektoniczną i graficzną, trzy lata temu zainteresowałem się polską architekturą i wzornictwem lat 30, co na początku tego roku zaowocowało stworzeniem na instagramie profilu @Lata3Dzieste”
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg