W okresie dwudziestolecia międzywojennego o charakterze Grabówka decydowały przede wszystkim osiedla, zwane wówczas “koloniami”, wznoszone przez różne instytucje (magistrat, spółdzielnię mieszkaniową, Ministerstwo Poczty, Polskie Koleje Państwowe, Towarzystwo Budowy Osiedli i inne). Najstarsza z nich, i zarazem najrozleglejsza, jest stosunkowo mało znana, ponieważ jej zabudowa składa się z niewielkich willi pod lasem, a dodatkowo zasłonięta jest przez bardziej monumentalne realizacje ciągnące się wzdłuż ulicy Morskiej. Jest to tzw. kolonia oficerska, która była stawiana przez Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej.

Zapraszamy na Archi Spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu w cyklu architektura dzielnic Gdyni

  • prowadzenie Robert Chrzanowski (historyk, badacz modernizmu, certyfikowany przewodnik)
  • Miejsce startu: Kościół Świętej Rodziny, ul. Kołłątaja 40
    Gdynia
  • Termin: 22 kwietnia 2023, g. 12:00
  • wstęp wolny
Opis:
W okresie dwudziestolecia międzywojennego o charakterze Grabówka decydowały przede wszystkim osiedla, zwane wówczas “koloniami”, wznoszone przez różne instytucje (magistrat, spółdzielnię mieszkaniową, Ministerstwo Poczty, Polskie Koleje Państwowe, Towarzystwo Budowy Osiedli i inne). Najstarsza z nich, i zarazem najrozleglejsza, jest stosunkowo mało znana, ponieważ jej zabudowa składa się z niewielkich willi pod lasem, a dodatkowo zasłonięta jest przez bardziej monumentalne realizacje ciągnące się wzdłuż ulicy Morskiej. Jest to tzw. kolonia oficerska, która była stawiana przez Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej. Używana przez jakiś czas nazwa Sasinówek (od nazwiska prezesa) uległa z czasem zapomnieniu.
Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej powstało w 1922 r., trzy lata później uroczyście rozpoczęto budowę pierwszych willi na terenach Grabówka.
Ambitnego zamierzenia, jakim było postawienie prawie 200 domów, nie udało się zrealizować, ale do 1939 r. powstało na terenie kolonii około 70 różnego typu budynków. Mimo, że początkowo kolonia zabudowywana była historyzującymi romantycznymi domkami w stylu szlacheckiego dworku, już po paru latach pojawiły się na jej terenie modernistyczne domy i “wille dochodowe” projektowane przez architektów znanych z wielu realizacji na terenie całej Gdyni, takich jak: Stanisław Żwirski, Stanisław Garliński, Feliks Godlewski, czy Maksymilian Zuske.
 
organizator wydarzenia: Miasta Gdynia
realizacja: Agencja Rozwoju Gdyni
 

Partnerzy:

Flora Development Partner Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Koło przewodników PTTK o. Morski

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg