Na kolejnych, choć już ostatnich, w tym roku spotkaniach z Archi Prelekcjami na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, będziemy mieli przyjemność wysłuchania dwóch arcy ciekawych wykładów poświęconych polskim architektom okresu modernizmu międzywojennego i powojennego. Pierwszy gość – dr Grzegorz Rytel jest badaczem architektów polskich działających po II wojnie światowej na terenie Brazylii. Tematem jego głównych badań oraz opracowywanej książki jest warszawski architekt Lucjan Korngold, autor w samej Warszawie ponad 50 obiektów, zaś po wojnie wielu znakomitych realizacji na terenie m.in. Palestyny, Izraela oraz przede wszystkim Brazylii. Działalność innych architektów polskich w Brazylii (m.in. Alfreda Józefa Düntucha, Antoniego Dygata, Mariana Ryszarda Głogowskiego, Mieczysława Grabowskiego, Jerzego Załszupina) omówiona zostanie w kontekście ich dorobku z okresu międzywojennego i ukazana na tle głównych kierunków rozwoju brazylijskiej architektury modernistycznej w okresie pierwszych dwóch dekad powojennych. W obrazie twórczości polskich imigrantów w Brazylii, jaki wyłania się na podstawie przeprowadzonych badań, widoczny jest charakterystyczny rys, świadczący o przywiązaniu projektantów do zasad właściwych dla polskiej szkoły architektury.

Prelekcja Dariusza Błaszczyka, autora znakomitej książki o architekcie Juliuszu Żórawskim (“Przerwane dzieło modernizmu”), tym razem skupi się na twórczości innego czołowego architekta  międzywojennego modernizmu stolicy  – hr. Zygmunta Platera-Zyberka; m.in. głównego projektanta najważniejszej realizacji warszawskiego modernizmu – kompleksu Toru Wyścigów Konnych na Służewcu.

Tematy najbliższych ARCHI prelekcji w Muzeum Miasta Gdyni:

dr Grzegorz Rytel
TWÓRCZOŚĆ ARCHITEKTONICZNA LUCJANA KORNGOLDA (1897-1963) ORAZ DZIAŁALNOŚĆ GRUPY POLSKICH ARCHITEKTÓW-IMIGRANTÓW W BRAZYLII W OKRESIE POWOJENNYM

Dariusz Błaszczyk

ZYGMUNT hr. PLATER-ZYBERK – ARYSTOKRATA MODERNISTA

Informacje o wydarzeniu:

  • Czas: 11 października 2012, 16:30-19:00
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
  • Wstęp bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów
  • Wśród uczestników prelekcji rozlosujemy dwie książki – “Modernizm w Gdyni – Modernizm w Europie”, przed prelekcjami będzie można nabyć książki dr Kazimierza Butelskiego “Architekt Zbigniew Kupiec 1905-1990, Ewolucja twórczości od modernizmu do regionalizmu”, a także miniatury gdyńskich kamienic odlane przez gdyńską firmę Mikro-Art.

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg