Społeczna ekspozycja historyczna określana jako Minimuzeum Bankowiec, jest efektem wyjątkowej oddolnej inicjatywy mającej popularyzować dziedzictwo modernizmu oraz historię jednego z najważniejszych budynków modernistycznych w Polsce.
Kontakt:
Zapisy offline: Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24, Gdynia
Znakomicie prowadzona i zorganizowana instytucja publiczna, zajmująca się m.in. promocją i edukacją architektury współczesnej, a także dbaniem i ochroną dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego z okresu XX w. Instytut od wielu lat współpracuje przy kreowaniu i promocji programu wydarzeń architektonicznych w Polsce, także na terenie Gdyni, w tym m.in. Instytut jest od 4 lat Głównym Partnerem Strategicznym Festiwalu „Weekend Architektury” w Gdyni.
Kluczowa miejska instytucja kultury, jeden z najważniejszych Partnerów w obszarze badań, promocji i edukacji architektury międzywojennej Gdyni, w tym architektury modernistycznej. Muzeum organizuje prelekcje, spacery, warsztaty, a także wystawy tematyczne.
Jednostka budżetowa Miasta Gdyni, aktywnie działając od 2011 rok. Zadaniem Centrum Designu Gdynia jest wspieranie, rozwój i promocja sektora kreatywnego na Pomorzu.
Narodowa instytucja podległa Min. Kultury i Dziedzictwa. NID pełni strategiczną rolę w działaniach na rzecz ochrony dziedzictwa oraz upowszechnianie wiedzy o zabytkach, a także wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji.
Kontakt:
siedziba Narodowego Instytuty Dziedzictwa, ul. Mikołaja Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa
Miejska instytucja kultury mieszcząca się w zabytkowym, odnowionym przez miasto, modernistycznym budynku „Konsulatu Kultury”, pierwotnie nazywanego „Domu Marynarza Szwedzkiego” przy ul. Jana z Kolna 25, obiektu zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Stanisława Płoskiego.
Gdyńskie Centrum Filmowe (GCF) to wielofunkcyjny ośrodek kultury i edukacji filmowej, fotograficznej i architektonicznej mieszczący m.in.: Kino Studyjne (3 sale), Gdyńską Szkołę Filmową, Galerię Sztuki oraz sklep „MOST Vinyl Shop” z płytami winylowymi oraz pamiątkami i wydawnictwami „Gdyńskiego Szlaku Modernizmu”.
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej jest współorganizatorem cyklu międzynarodowych konferencji „Modernizm w Europie -Modernizm w Gdyni”. Jest także współwydawcą wspólnie z Miastem Gdynia wydawnictw naukowych – pokonferencyjnych publikacji – ośmiu tomów, które ukazują się od 2009 r.
Partner Miasta Gdyni i Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Obiekty UMG kilkukrotnie gościły uczestników międzynarodowych konferencji naukowych „Modernizm w Gdyni - Modernizm na świecie” oraz cyklicznych wydarzeń „Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki”.
Stowarzyszenie “Zabytkowa Gdynia” zostało założone w 2009 r. To stowarzyszenie grupujące specjalistów z dorobkiem w zakresie ochrony zabytków i popularyzacji, zaangażowane jako strona społeczna w rewaloryzację ważnych obiektów modernistycznych.
Prezesem Stowarzyszenia jest od 2010 r. dr inż. Waldemar Affelt,
Miejsce przy gdyńskim woonerfie (ul. Abrahama), które już wielokrotnie gościło wystawy fotografii architektonicznej (np. „Gdyński Detal Modernizmu”, wystawa „„Modernizm.
Zorganizowane zwiedzanie obszaru modernistycznego śródmieścia jest możliwe np. pod opieką przewodników turystycznych, którzy specjalizują się w obsłudze grup turystycznych chcących zapoznać się z historią miasta ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa modernizmu.
Rada Dzielnicy Śródmieście jest zaangażowana w różnorodne inicjatywy kulturotwórcze, w tym m.in. organizację spacerów z przewodnikiem w ramach cyklów „Zwiedzamy Gdynię”, „Szlak Legendy Morskiej Gdyni”, czy „Wakacje Morskie Gdyni”.