Jest architektem i historykiem architektury, profesorem nauk technicznych, pracownikiem Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Od wielu lat jest badaczką Miasta Gdyni i autorką fundamentalnych publikacji dotyczących jej rozwoju przestrzennego oraz architektury (w tym m.in.: Gdynia – miasto dwudziestolecia międzywojennego. Urbanistyka i architektura, Warszawa 1993, Na styku dwóch epok. Architektura gdyńskich kamienic okresu międzywojennego, Gdynia 2003, Orłowo – perła międzywojennej Gdyni. Dzieje i architektura, Gdynia 2013). Prof. M. J. Sołtysik przyczyniała się w dużym stopniu do odkrycia dziedzictwa architektonicznego Gdyni i jego szerszego rozpropagowania w skali ponadlokalnej. Pani Maria J. Sołtysik jest zaangażowana społecznie w działania związane z popularyzacją i ochroną dziedzictwa architektonicznego Gdyni. Jest działaczem Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Stowarzyszenia „Zabytkowa Gdynia”. Jest współredaktorem cyklu publikacji naukowych w serii „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” wydawanych przez Urząd Miasta Gdyni i Politechnikę Gdańską. Uczestniczy społecznie w licznych prelekcjach i wędrówkach dla mieszkańców ukazujących walory dziedzictwa kulturowego Miasta. Od 2016 roku jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk. W 2023 r. nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Profesora Jana Zachwatowicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i konserwacji zabytków. Pani prof. Maria J. Sołtysik jest jedną ze współautorek opracowania naukowego na temat „wczesnomodernistycznego śródmieścia Gdyni”, które jest podstawą do kandydowania na Listę UNESCO.
Profesor historii architektury w The Bartlett School of Architecture(UCL) w Londynie, gdzie pełni również funkcję dyrektora kierunku Architektura i Historyczne Środowiska Miejskie. Pracował przy wielu badaniach i projektach z zakresudziedzictwa kulturowego w różnych globalnych kontekstach, w tym w Azji, Afrycei Europie. W roku 2016 zdobył nagrodę RIBA President's Medal for Research za pracęnad nominacją Asmary, modernistycznej stolicy Erytrei, do wpisania na ListęŚwiatowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2017 za pracę nad modernizmemw Mandżurii. Wielokrotnie odwiedził Gdynię, m.in. uczestnicząc w konferencjach z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” i jako jeden z pierwszych badaczy zagranicznych, podkreślał jej ponadlokalne wartości, co było kolejnym impulsem do rozpoczęcia działań związanych ze zgłoszeniem Gdyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był konsultantem dokumentacji na temat Wczesnomodernistycznego Śródmieścia Gdyni, złożonej wraz z wnioskiem o wpis na Listę UNESCO.
Dr arch. Jeremie Hoffmann jest dyrektorem Wydziału Ochrony Zabytków Miasta Tel Awiw od 2005 roku, a także założycielem „International Networking Forum of Modern Cities”. Jako dyrektor nowoczesnego zespołu miejskiego „Białego Miasta Tel Awiwu”, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 r., ma na celu opracowanie nowych strategii związanych z intensywnym rozwojem miast i jego wpływem na tematykę ochrony zabytków. Jeremie Hoffmann wykłada na wielu uczelniach, opublikował książkę „Aforia” o brutalizmie w architekturze. Dr Hoffmann kilku odwiedził Gdynię, m.in. uczestnicząc w konferencjach z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” i jako konserwator i przedstawiciel miasta Tel Awiw, zwrócił uwagę na wyjątkowe wartości śródmieścia Gdyni, rekomendując środowisku gdyńskiemu podjęcie działań mających na celu zgłoszenie Gdyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opracował także swoją koncepcję wpisania Gdyni na listę WHL, bazując na doświadczeniach Tel Awiwu. Był gospodarzem wizyty studialnej w Tel Awiwie przedstawicieli Gdyni, która pozwoliła rozpocząć badania porównawcze obu miast.
Ksiądz Jacek Bramorski jest długoletnim proboszczem parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Wyjątkowy kościół parafii, położony przy ul. Armii Krajowej, znany jest jako jedna z pierwszych w Polsce świątyń zbudowanych po odwilży 1956 r. i jest główną świątynia modernistycznego śródmieścia, położoną obok najważniejszych ikon gdyńskiego modernizmu. Ksiądz Jacek Bramorski, oprócz działalności duszpasterskiej i naukowej (jest profesorem Akademii Muzycznej), po objęciu Parafii i przejęciu opieki na świątynią, odnalazł wielkie upodobanie do architektury modernistycznej i z wielkim zapałem rozpoczął kompleksowe prace restauratorskie przy tym obiekcie. Z inicjatywy Księdza Proboszcza w 2015 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków. W kolejnych latach trwały systematyczne prace konserwatorskie, przy kolejnych częściach świątyni. Uwieńczeniem tych działań było nagrodzenie kościoła NSPJ prestiżowym tytułem „Zabytek zadbany”, w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2023 r.