Wejherowo – miasto partnerskie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Ponad 50-tysięczne Wejherowo, położone w dolinie rzek Redy i Chylonki, szczyci się blisko 400-letnią historią. Tożsamość miasta, jest silnie związana z kulturą kaszubską, a także z historią Polski, w tym okresem świetności Królestwa Polskiego w XVII i XVIII w. oraz historią II RP.

To właśnie w okresie międzywojennym w Wejherowie, podobnie jak w Gdyni oraz rozwijał się nurt architektury modernistycznej. Badania nad modernizmem Wejherowo rozpoczęła pod koniec ubiegłej dekady miejska konserwator zabytków Anita Jaśkiewicz–Sojak, prezentując wyniki swoich analiz m.in. na konferencji historycznej 2 kwietnia 2011 r. w Muzeum Miasta Gdyni, zorganizowanej z okazji 85-lecia Miasta Gdyni.

Cechy modernizmu Wejherowa:

  • Budynki modernizmu w Wejherowie reprezentują głównie nurt funkcjonalizmu kubicznego, zaś ich projektantami byli przede wszystkim inżynierowie oraz architekci lokalni.
  • Modernizm w Wejherowie najpełniej rozwinął się w nowo powstających w okresie lat 30. dzielnicach willowo-mieszkalnych, w tym np. przy ulicy Kościuszki. Podobny trend można porównać do dzielnicy Działki Leśne w Gdyni. 
  • Do najciekawszych realizacji należały budynki obiektów sportowo-rekreacyjnych, w tym pływalnia miejska (proj. 1939 Stanisława Świątkiewicza) oraz kompleks kortów ziemnych, których architektura budynków klubowo-socjalnych wzorowana była na rozwiązaniach bliższych nurtom “streamline”, znanego w Polsce m.in. dzięki tak spektakularnych obiektom jak kompleks budynków Torów Wyścigowych Konnych na warszawskim Służewcu proj. arch. hrabiego Zygmunta Plater Zyberka, czy projektowi pływalni Romualda Gutta w Ciechocinku.

W 2014 r. – powstał fanpage – profil fanów wejherowskiego modernizmu, www.facebook.com/Wejherowski-Modernizm, który warto śledzić w związku z trwającą inwentaryzacją obiektów.

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg