Kompleks zabytkowych Hal Targowych w Gdyni, to jedna bezsprzecznie jedna z pereł na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, a także realizacja modernistyczna (nurt konstruktywizmu) wybitna w skali Polski Europy. Obiekt co najważniejsze wciąż pełniący swoją pierwotną funkcję. Hale pozostają centrum miejskiego handlu, aktywności lokalnych kupców, a także ważnego targu regionalnego. Miejsce pełne kolorytu, tętniące życiem, pielęgnujące tradycje kupieckie i rzemieślnicze Gdyni.

Podobne obiekty w Europie stają się także ważnymi atrakcjami turystycznymi i to w skali ponadregionalnej. Nawiązując do tych idei, zamierzamy współpracować przy marketingu zabytkowych hal targowych w Polsce, promując wspólne wartości, działania oraz inicjatywy sieciowe. Warto wymienić w tym miejscu takie obiekty jak Hala Targowa we Wrocławiu, Hale Mirowskie, czy hale “Koszyki” w Warszawie.

Jednym z ważnych wyróżników architektury gdyńskich hal targowych, była gdyńska geneza projektu – który został opracowany przez duet gdyńskich architektów Jerzego Müllera oraz Stefana Reychmana w 1935 r. (realizacja 1935-1938). Sylwetkę tego pierwszego, przybliżymy już niedługo – w opisie monograficznym, opracowanym specjalnie przez Arkadiusza Brzęczka ze stowarzyszenia Gdynia2026.

Zapraszamy do odwiedzenie nowej strony internetowej Hal Targowych, na której znajduje się bogata galeria fotograficzna bryły budynku, wnętrz, a także zbiór fotografii historycznych m.in. ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni oraz zasobów NAC.

www.haletargowegdynia.pl 

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg