Gdynia miastem modernizmu

Modernistyczne Śródmieście Gdyni jest w 2024 roku jedynym polskim kandydatem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W czym tkwi fenomen gdyńskiego modernizmu?

Jakie są wyróżniki tego stylu i które budynki zasługują na szczególną uwagę?

Zapraszamy na wyjątkowy spacer oraz do dwóch centrów modernizmu, które edukują i popularyzują wiedzę o tym unikacie na skalę światową.

„Gdyński modernizm ma swój wyjątkowy wyraz. Dziś to nasz skarb narodowy, Pomnik Historii i czekamy na decyzję o wpisaniu Modernistycznego Śródmieścia Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pielęgnujemy pamięć o naszym dziedzictwie i nie ustajemy w staraniach, aby edukować o nim mieszkańców i turystów” – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Miasto Gdynia zaprasza fanów architektury modernistycznej, w tym mieszkańców, turystów, ekspertów do dwóch centrów modernizmu, które jak w soczewce skupiają informacje o modernistycznej zabudowie Śródmieścia Gdyni.

W Centrum Modernizmu w Gdyni (przy ul. 10 Lutego 24, 81-364 Gdynia) można zobaczyć modele kilku najważniejszych budynków modernistycznych miasta, a także odwiedzić wystawę zabytkowych detali. Warto tu zajrzeć, aby uzyskać informacje na temat modernizmu, zapoznać się z zasobami biblioteczki, zakupić archi-pamiątkę, pobrać na smartphone lub otrzymać materiały informacyjne, w tym propozycje trasa spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Informacje na temat gdyńskiego modernizmu można uzyskać także w Gdynia Modernizm InfoBox

(ul. Świętojańska 30). Na makiecie o rozmiarach 8x4 m podświetlony został obszar Modernistycznego Śródmieścia, a dodatkowo można wyróżnić (ledami) wybrane budynki stanowiące esencję modernizmu. Niemal 140 budynków wzniesiono przy ul. Świętojańskiej, pozostałe 310 znajdziemy przy innych gdyńskich ulicach stanowiących ścisłe centrum miasta. Dopełnieniem makiety są duże ekrany, które zabierają w wyjątkową filmową podróż po modernistycznych szlakach Śródmieścia Gdyni. Ważnym elementem promocji gdyńskiego modernizmu jest także przebudowana strona internetowa modernizmgdyni.pl zawierająca nowe funkcjonalności oraz poszerzone treści m.in. o zasoby naukowych artykułów, publikacji oraz opracowań pokonferencyjnych.

Elementem promocji oraz komunikacji z mieszkańcami gdyńskiego modernizmu, będzie Spotkanie oraz Spacer architektoniczny - wydarzenie zaplanowane na 14 września o godz. 11:00.

Przed spacerem w Centrum Modernizmu przy ul. 10 Lutego 24, konserwator zabytków Celina Łozowska przedstawi makiety oraz wystawę detali z zabytkowych budynków Gdyni.

Z kolei podczas autorskiego spaceru po obszarze Modernistycznego Śródmieścia przybliżone zostaną wydarzenia, miejsca oraz obiekty, które do dziś świadczą o wyjątkowej historii naszego miasta w momencie, kiedy obrało kurs na modernizm. Będzie to też okazja, aby odwiedzić oba centra modernizmu i spotkać się z ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i ciekawostkami. Spacer poprowadzi Marcin Szerle.

UWAGA: Spacer rozpocznie się w sobotę, 14 września o godz. 11:00. Miejsce spotkania: Miejska Informacja Turystyczna – Centrum Modernizmu w Gdyni, ul. 10 Lutego 24. Wydarzenie potrwa około dwóch godzin. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/SpacerArchiSrodmiescie/


fot. na banerze Małgorzata Leman  "Gdyński Modernizm w Obiektywie"