Architektura nowoczesna Leona Mazalona | Archi Spacer w cyklu Architekci gdyńskiego modernizmu, 15 lutego 2025
Sobotnie zaproszenie "Gdyńskiego Szlaku Modernizmu" - Archi-Spacer
W imieniu Miasta Gdyni i Gdyńskiego Szlaku Modernizmu serdecznie zapraszamy do udziału w Archi-Spacerze premierową trasą architektury nowoczesnej Leona Mazalona w cyklu "Architekci Gdyńskiego Modernizmu" | WSTĘP Wolny
Miejsce startu:
⦁Centrum Modernizmu w Gdyni (Miejska Informacja Turystyczna), ul. 10 Lutego 24, Gdynia
Data i godzina startu:
⦁g. 12:00 | 15 lutego 2025
Prowadzenie:
⦁Robert Chrzanowski - badacza modernizmu, przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
Koordynacja:
⦁Gdyński Szlak Modernizmu / Agencja Rozwoju Gdyni
A R C H I T E K T >>>> L E O N M A Z A L O N
Wśród architektów, którzy w okresie międzywojennym kształtowali oblicze architektoniczne Gdyni, nieco w cieniu kryje się postać Leona Mieczysława Mazalona (1902-1973), a przecież życiorys i dokonania owego absolwenta Politechniki Gdańskiej z 1928 r. były niezwykle barwne i imponujące.
Leon Mazalon pochodził spod Kruszwicy, wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim a następnie rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Kawalerii w Grudziądzu. Po jej ukończeniu podjął studia architektoniczne. Po uzyskaniu dyplomu otworzył własne przedsiębiorstwo w Gdyni. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie i czynnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wrócił do Gdyni, a następnie podjął pracę na Politechnice Gdańskiej. Pochowany jest na Cmentarzu Witomińskim.
W dorobku Leona Mazalona znajdują się imponujące kamienice o bogatej bryle i szerokiej gamie środków wyrazu architektonicznego, z których jedna przy ul. Świętojańskiej 122 stała się ikoniczna dla gdyńskiego modernizmu, jak i skromniejsze budynki (Krasickiego 40-42, Matejki 9); projektował także m.in. wille na Kamiennej Górze (Żołnierzy I Armii WP 21, Sienkiewicza 38). Na uwagę zasługują również realizacje po 1945 r., w których wrócił do tradycyjnych form architektonicznych (Piłsudskiego 4, Matejki 4).
wydarzenie na FB:
fb.me/e/27JVQNL9Hm
fotografia: Świętojańska 122, Kamienica Blocha-Ogończyka i Mazalona, proj. Leon Mazalon i Stefan Koziński.