Na uroczystej sesji Rady Miasta medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego “Za wybitne zasługi dla Gdyni” otrzymała  Maria Piradoff-Link, pomysłodawczyni oraz założycielka Mini-Muzeum “Bankowiec” w słynnym modernistycznym budynku mieszkalnym “Bankowiec” przy ulicy 3 Maja 27-31. W samym Mini Muzeum, znajdziemy m.in. ekspozycję wyposażenia dawnej, modernistycznej łazienki, a także sprzęty i pamiątki dawnych i obecnych mieszkańców apartamentowca, przekazywane sukcesywnie do tworzonej ekspozycji przez lokatorów i mieszkańców.  zobaczyć m.in. elementy dawnego wyposażenia gdyńskich mieszkań.

Mini-Muzeum “Bankowiec” to miejsce stanowi ważny punkt na mapie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, zaś Maria Piradoff-Link jest jednym z najważniejszych ambasadorów i promotorów gdyńskiego modernizmu w Polsce.  

Ekspozycja Mini-Muzeum, obecnie mieście się w dawnym schronie w podziemiu „Bankowca”. Miejsce to odwiedziło do dzisiaj dziesiątki tysięcy osób, Zgromadzone tam eksponaty obejrzały już dziesiątki tysięcy osób. wiele z nich wpisało się do specjalnej księgi pamiątkowej. 

fotografie z 2009 r. (Przemysław Kozłowski/Agencja Rozwoju Gdyni) , pierwsze lata funkcjonowania “Mini Muzeum” 

Jak podkreśla portal gdynia.pl:
“Pani Maria jest przewodnikiem po muzeum i dobrym duchem całej wspólnoty. Dzięki jej pracy, zaangażowaniu i determinacji historia jednego z najbardziej znanych budynków naszego miasta wzbudza ciekawość i zainteresowanie osób z całej Polski.”

więcej o uroczystym wręczeniu medalu:

https://www.gdynia.pl/dla-mediow/komunikaty,4100/uroczysta-sesja-rady-miasta-gdyni-za-nami,563255 

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg