Zdarzają się miejsca i okolice, w których ich obecność może zaskakiwać, a nawet stanowić swoistą zagadkę. I choć oryginalne, przedwojenne witryny są obecnie już bardzo rzadko spotykane, prowadzący Archi-Spacer Radek Radziejewski (gdyński animator, praktyk, konserwator lokalnej architektury) odkryje nam sekretne miejsca ze śladami ich ewolucji w mieście, powiązanymi bezpośrednie z rozwojem gdyńskiej architektury, w tym nadejściem trendów spod znaku nowoczesnej architektury.

„Spotkania z modernizmem Archi Spacery – Archi Detal cz. 1 i 2

  1. Archi Spacer: detale międzywojennej stolarki: okna, drzwi, balustrady 
  2. Archi Spacer: międzywojenne witryny: rzemiosło i architektura
  • Miejsce startu: Gdynia Info-Box, ul. Świętojańska 30
  • Terminy:  21 i 28 marca, g. 17:00
  • prowadzenie Radek Radziejewski, koordynacja Gdyński Szlak Modernizmu
  • Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na marcowe wydarzenia w cyklu “Spotkania z modernizmem” – Archi – Spacery śladami międzywojennych detali architektonicznych.

Archi Spacer – 1 : detale międzywojennej stolarki: okna, drzwi, balustrady
W czasie pierwszego czwartkowego wydarzenia skupimy się głównie na elementach wyróżniających drzwi i okna, z różnych okresów, w tym modernizmu, poznamy sposoby ich identyfikacji i znajdowania oryginalnych detali w gdyńskich kamienicach.
Dowiemy się również, co nowego w ich budowie i wyglądzie wniósł modernizm i dlaczego mimo uproszczenia formy ich wykonanie często nie było mniej pracochłonne i paradoksalnie wciąż polegało na wprawnej pracy wysoko wykwalifikowanych rzemieślników, niemożliwej do zautomatyzowania i wykonywania na masową skalę. Całą wiedzę będziemy mieli okazję wchłonąć podczas przystanków na szlaku spaceru, (w tym wejścia do klatek kamienic), mając bezpośredni, bardzo bliski kontakt z archi-detalami i ich oryginalną “materią”.  Trasa poprowadzi nas najpierw ulicami, a potem uciekając przed zmrokiem zajrzymy do wnętrz, gdzie posłuchamy również kilku słów o niuansach renowacji takich obiektów
 

Archi Spacer  – 2: międzywojenne witryny: rzemiosło i architektura 

Tym razem trasa spaceru poprowadzi nas ulicami Śródmieścia Gdyni, zmierzając powoli w kierunku dzielnicy Działki Leśne. Modernistyczne witryny można spotkać w Gdyni, nie tylko przy znanych, reprezentacyjnych kamieniach przy ul. Świętojańskiej, Abrahama, Starowiejskiej, czy 3 Maja. Zdarzają się miejsca i okolice, w których ich obecność może zaskakiwać, a nawet stanowić swoistą zagadkę.   I choć oryginalne, przedwojenne witryny są obecnie już bardzo rzadko spotykane, prowadzący Archi-Spacer Radek Radziejewski (gdyński animator, praktyk, konserwator lokalnej architektury) odkryje nam sekretne miejsca ze śladami ich ewolucji w mieście, powiązanymi bezpośrednie z rozwojem gdyńskiej architektury, w tym nadejściem trendów spod znaku nowoczesnej architektury.

Podczas spaceru zajrzymy do miejsc stosunkowo rzadko odwiedzanych, zainicjujemy także otwartą rozmowę – od historii witryn gdyńskich, ich pierwotnych projektów (często modyfikowanych w czasie budowy kamienic), rzemiosła – wyjątkowej jakości wykonania.  Ponadto podpowiemy jak rozpoznawać oraz odnawiać te oryginalne witryny, jak oceniać ich wartość materialną i niematerialną, a także podejmiemy kwestię – możliwości nadawania im dzisiaj nowych funkcji.

Atrakcją spaceru będzie także możliwość obejrzenia pracy przy rozpoczętej renowacji jednej z modernistycznych witryn z okresu międzywojnia.

 Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg