Miasto oraz Gdyński Szlak Modernizmu serdecznie zapraszają na premierowy Archi Spacer pt. “Architektura Stanisława Ksawerego Garlińskiego”

Wydarzenie jest organizowane w nowym cyklu “Architekci gdyńskiego modernizmu” 

  • Termin: 13 kwietnia 2024, g. 11:00
  • start: Miejska Informacja w Gdyni, ul. 10 Lutego 24
  • prowadzenie Robert Chrzanowski ///ekspert, badacz architektury, przewodnik certyfikowany gdyńskiego modernizmu
  • wstęp wolny!

Wprowadzenie:
„Zarówno przez budownictwo mieszkaniowe, jak publiczne architekt oddziaływuje na bodźce psychiczne odbierane przez masy ludzkie za pomocą zmysłu wzroku. Są to bodźce o dużym znaczeniu wychowawczym i propagandowym, nie obojętne dla spraw demograficznych. W celniejszych tworach architektura stanowi sztuką plastyczną będącą poważnym odłamem kultury narodowej. odgrywającej tak ważną rolę w historycznym życiu narodu.” Tak pisał w 1938 r. w swojej broszurze „O ustrój zawodu architekta” Stanisław Ksawery Garliński (1897-1940). Ten absolwent Politechniki Warszawskiej z 1927 r. jest dzisiaj nieco zapomniany, kryjąc się w cieniu swoich bardziej znanych kolegów – Tadeusza Jędrzejewskiego i Włodzimierza Prochaski, z którymi przez pewien czas prowadził wspólnie biuro architektoniczne. Wywierał także znaczący wpływ na oblicze architektoniczne Gdyni szefując na początku lat trzydziestych Policji Budowlanej Starostwa Grodzkiego i Komisariatu Rządu.

Projekty Stanisława Garlińskiego obejmują zarówno luksusowe modernistyczne kamienice stawiane przy zastosowaniu nowoczesnych technik konstrukcyjnych (Abrahama 18, Skwer Kościuszki 15, Świętojańska 18, Śląska 42), jak również wille (Tatrzańska 51, Żołnierzy I Armii WP 20, Hetmańska 26) czy budowle publiczne (szkoła powszechna w Chyloni).

Wydarzenie na FB:

Facebook.com/ModernizmGdyni

https://fb.me/e/6D3r0SSy1

modernizmgdyni.pl

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg