Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na Archi Prelekcję  Filipa Springera, autora książki “Źle urodzone – reportaże o architekturze PRL”. Spotkanie odbędzie się 14 maja o godz. 17:00 w Księgarni Vademecum przy ulicy Świętojańskiej 5-7 w Gdyni. Wstęp wolny. W czasie prelekcji, można będzie nabyć książkę w promocyjnej cenie, z autografem lub dedykacją autora.

Modernizm w architekturze nie przestał żyć z końcem lat 30-tych. Okres powojenny, w tym epoka PRL, to także czas powstawania budynków spod znaku moderny oraz aktywność wielu architektów pozostających pod wpływem idei Le Corbusiera, czy zafascynowanych projektami zachodnich ekspresjonistów i konstruktywistów. Filip Springer opatrzył cykl swoich reportaży o architekturze PRL dosadną etykietą – “Źle urodzone”. Pomimo wybitnych predyspozycji wielu architektów oraz wielkości ich realizacji  (dosłownie i w przenośni), w okresie socrealizmu nie mogli się cieszyć pełną swobodą twórczą, intelektualną, w tym poprzez ograniczone kontakty z architektoniczną awangardą Europy i świata. Między innymi z tego powodu, wielu z nich postanowiło wybrać życie i karierę na emigracji.

Projekty, które pozostały w Polsce spod znaku “Soc” oraz losy ich twórców, stały się inspiracją dla Filipa Springera do osobistych spotkań z budynkami i ich architektami. Cykl reportaży to zarazem zbiór pięknych portretów architektury – obiektów m.in. z Poznania, Śląska, Warszawy, Lublina, które po upadku PRL, dla wielu Polaków stały się niechcianym zwierciadłem upiornej przeszłości. Takie obiekty jak obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, hala sportowa Spodek w Katowicach czy Dom Towarowy “Okrąglak” w Poznaniu, w latach 80-tych znał prawie każdy Polak. W latach 90ch oraz I dekadzie XXI w, z obiektów dumy narodowej, stały się symbolami brzydoty, świadomie zaniedbywane przez ich użytkowników. Jednym z celów dzieła Springera, a także projektu zle-urodzone.pl, wspólnie realizowanego z architektem Markiem Woźniczką, było przywrócenie tych obiektów “do życia”, w tym ponowna akceptacja mentalna architektury modernistycznej PRL przez Polaków. Jakie mogą być konsekwencje odrzucenia niechcianego przez wielu dziedzictwa, niech uświadomi nam najnowsza książka Springera, opublikowana przez Wydawnictwo Karakter.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg