Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza 24 maja, o godz. 19:00 na wykład prof. Andrzeja Szczerskiego, z cyklu Archi Prelekcje w Gdyni pt. „Modernizacje – Sztuka i Architektura w Nowych Państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939”.

Pod tym samym tytułem, wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi wydało znakomitą książkę Andrzeja Szczerskiego, w której autor opowiada i analizuje przemiany w architekturze i sztuce takich krajów jak Polska, Czechy, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia czy krajów Bałkańskich. Najczęściej bohaterami kolejnych rozdziałów są wybrane jednostki – w tym  miasta i ludzie, stanowiące do dzisiaj symbole ówczesnych modernizacji. Jednym z bohaterów książki jest także miasto Gdynia, zbudowane ogromnym wysiłkiem gospodarczym i społecznym II RP.

Architektura i sztuka okresu modernizmu stały się witryną – znakiem rozpoznawczym przemian nowych, młodych państw, które narodziły się lub odrodziły po zakończeniu I wojny światowej. Współcześnie architektura modernizmu sprzed 1939 r., zachwyca ponownie, przyciągając uwagę coraz większej grupy naukowców, dziennikarzy i turystów. Powrót zainteresowania modernizmem to w dużej mierze zasługa prac badawczych oraz konserwatorskich prowadzonych w wielu miastach Polski i Europy środkowej. Ich konsekwencją są m.in. liczne publikacje, wydawnictwa oraz konferencje tematyczne, czy wystawy. Promocji Książki towarzyszyła znakomita wystawa pt. „Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany”, której kuratorem był prof. Andrzej Szczerski. Książkę prof. Andrzeja Szczerskiego, będzie można nabyć w cenie promocyjnej przed lub po zakończeniu prelekcji.

 www.modernizmgdyni.pl

 Miejsce prelekcji:

Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni

ul. Ujejskiego 40

Data:

24 maja, początek godzina 19:00

Organizator:

Agencja Rozwoju Gdyni

Partnerzy – wsparcie organizatorskie:

Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni

Księgarnia Vademecum w Gdyni

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg