Początkowo właścicielem działki oraz domu przy ul. Słupeckiej 21 był Franciszek Zieliński, właściciel wziętej firmy budowlanej z Gdyni. Jeszcze w trakcie budowy parcela wraz z projektem i budową zmieniła właściciela, prawdopodobnie na Zenona Żuka, który z kolei sprzedał ją ponownie jeszcze przed wojną. Właścicielem domu pod numerem 23 był Aureli Gołembiowski. 

 

Nie ma niestety pewności kto jest autorem projektu tego domu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim projekt elewacji budynku, wraz z z niezwykle plastyczną formacją okien od strony frontowej. Każde z czterech okien elewacji frontowej posiada inny kształt, dwa z nich mają orientację wertykalną a dwa horyzontalną. Wejścia główne do budynku znajdują się w wyciętych narożnikach i zadaszone są niewielkimi narożnymi balkonikami, które zostały zaprojektowane różnie dla częśći nr 21 i nr 23. Ponadto nr 21 posiada oryginalnie zaprojektowaną suterenę, oraz niewielką werandę u wejścia głównego, pod którą mieści się wejście do mieszkań sutereny. Uwagę przykuwa również dach domu, wysunięty znacznie poza elewację. Pod numerem 21 do dziś zachowano oryginalną kolorystykę domu z bielonymi krawędziami okien oraz narożników. 

Dom budowano w latach 1933-1935 i prawdopodbnie był jednym z projektów katalogu TBO (Towarzystwa Budowy Osiedli), przeznaczonych do seryjnej produkcji dla mniej zamożnych klientów. Świadczy o tym pewne podobieństwo do innych tego typu realizacji w Gdyni, jak np. Dom bliźniaczy dla Leokadii Granebauer-Grewicz i Ludwika Podkomorowskiego czy osiedle na wzgórzu Focha (obecnie ul. Focha).

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg