Po zachodniej stronie ul. Hetmańskiej znajduje się 10 domów jednorodzinnych (od numeru 10 do 24), a po stronie wschodniej 16 domów bliźniaczych. Jedne i drugie przeznaczone były dla urzędników. Domy po stronie zachodniej zaprojektował Tadeusz Jędrzejewski, natomiast domy od strony wschodniej są dziełem Feliksa Godlewskiego.
Całe osiedle budowano na zlecenie TBO w latach 1933 – 1935, czyli w czasie gdy Redłowo nie było jeszcze częścią Gdyni.
Szczególnie budynki autorstwa Tadeusza Jędrzejewskiego są godne uwagi ze względu na wyraźnie asymetryczne akcenty plastyczne bryły. Domy zaprojektowane są w kubicznej odmianie funkcjonalizmu, a charakterystyczne narożnikowe okna, przedzielone lekko cofniętym narożnikowym filarkiem ściany to pierwsze tego typu zastosowanie w architekturze Gdyni. Na uwagę zasługuje jedna ze ścian bocznych, w której linie poziome i boczne tworzą graficzne podziały, nawiązując wyraźnie do neoplastycznych kompozycji malarskich. Bardzo ciekawym, z estetycznego punktu widzenia, jest sposób w jaki wykończono fasadę budynków, celowo pozostawiając nieotynkowany parter, obramowanie drzwi wejściowych, czy komin, wykorzystując efekt kontrastu jaki tworzyła surowość czerwonej cegły z połyskującym w słońcu szlachetnym białym tynkiem z domieszką miki.

Oryginalnie cała ulica była obsadzona pięknie kwitnącymi wiśniami japońskimi, z których niestety żadna nie przetrwała do obecnych czasów.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg