Świętojańska niezmiennie już od wielu lat, milionom Polakom kojarzy się z Gdynią. Reprezentacyjna ulica, z szerokimi pasażami pieszymi, wieloma sklepami, kawiarniami, restauracjami, jest także jedną z głównych Tras Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Świętojańska to także znakomita przestrzeń dla organizacji wydarzeń i imprez plenerowych, w tym celebrowania świąt związanych z kalendarzem pór roku w Polsce. Najbliższa taka okazja nastąpi już 21 marca, a więc początek wiosny na ulicy Świętojańskiej.

Publikujemy opis programu wydarzenia “Równonocy”, przygotowany przez Partnerów pod hasłem “Świętojańska wita wiosnę”:

Miasto Gdynia z kupcami i restauratorami z ulicy Świętojańskiej wraz z Gdynią 2026 i Organizacją Wypraw, w dniu 21 marca 2014 roku zapraszają na spotkanie mieszkańców Gdyni pod hasłem „Świętojańska wita wiosnę”.

Od godziny 18.00 do 24.00 tego dnia goście odwiedzą otwarte do północy restauracje, bary, kawiarnie, księgarnie oraz wybrane sklepy i butiki korzystając ze specjalnej oferty przygotowanej na ten czas „ Równonocy”.

W tych godzinach ulica, od ul. 10 Lutego do ul. Żwirki i Wigury, będzie dostępna dla spacerowiczów, a na jezdni ustawi się 120 zabytkowych aut przybyłych ze wszystkich stron, by uhonorować świetność ulicy Świętojańskiej – auta będą stały dostępne dla publiczności.

Mieszkańcy odwiedzą także 16 wystaw z historii Gdyni, przygotowanych specjalnie na tę noc, a udokumentowanych interesującymi fotografiami, głównie z początków naszego miasta. Już od początku naszej najdłuższej ulicy przy Świętojańskiej 3 w księgarni Vademecum rozpocznie się prezentacja fotografii i albumów prezentowanych osobiście przez Macieja Kosycarza. Dalej restauracja Da Vinci Świętojańska 15, Klub Elizjum nr 41 oraz sklep New Classic przy Świętojańskiej 44 zapraszają do siebie na historyczna ucztę prezentującą dzieje kamienic, w których mają lokale. Pod nr 41 w Klubie Elizjum zagości też nowoczesność, bo wizualizując pokażą tam gościom planowaną, qultową przyszłość Świętojańskiej, tej przy skwerze Tajnego Hufca Harcerzy. Nie mniej zaskakujące prezentacje spotkają gości w lokalach pod nr 49 eMBe, La Luna Rosa nr 66, Empik nr 68 czy Tellepizza nr 72 – tutaj poszczególne fotografie, wręcz w filmowej sekwencji, zobrazują kolejne lata (1930-1939) naszego miasta. W restauracji Santorini pod nr 61 oraz u Maliki pod nr 69, wystawy z historii tych budynków będą podsumowane sympatyczną Fotografią-niespodzianką, przygotowaną specjalnie dla Prezydenta Gdyni.

W Butiku “Pati” Świętojańska 53 oprócz prezentowanych fotografii będą sprzedawane koronkowe parasolki, takie same, jakie miały przedwojenne damy gdyńskie wsiadające do kabrioletów… aut, które będą stały na Świętojańskiej.

Pod nr 96 Jubiler Kardamo zaprezentuje ciekawe podsumowanie ponad 40 letniej działalności w tym miejscu, a Apteka pod nr 116 interesująco pokaże historię tej branży na ulicy Świętojańskiej, oczywiście w pigułce. Zaś klub bowlingowy U7 przy ul. Świętojańskiej 133 zaskoczy historyczną świeżością.

Jednocześnie na początku Świętojańskiej, przy Placu Kaszubskim, będzie można zagrać w kręgle, na specjalnie ustawionym na ten dzień, torze. Od godziny 20.00 zobaczymy wielkoformatowe projekcje „Gdynia wczoraj, dziś i jutro”. Przy Skwerze Tajnego Hufca Harcerzy odbędzie się konkurs z nagrodami dla właścicieli zabytkowych aut, wystąpi także Muzeum Volkswagena oraz ujrzymy wyjątkowy pokaz „ silnika bez smarów”.

Na Świętojańskiej 69 od godz. 18.30 na żywo gotuje Malika.

Pod numerem 118, w bramie przy Świętojańskiej, otworzy swoje drzwi dla gości drukarskie mini-muzeum, które dokładnie od 60 lat wytwarza tam dla klientów pieczątki i wizytówki. Nim eksponaty w kwietniu powędrują do Muzeum Miasta Gdyni zobaczymy w starym wnętrzu dużą prasę elektryczną, przerobioną z gazowej, z początku XX wieku, a obok podręczną prasę, również zabytkową, oraz gilotynę. Perłą, którą obejrzymy, jest tak zwana „bostonka” do ręcznego drukowania wizytówek – urządzenie datowane na 1890 rok. Poza tym oglądniemy zabytkową wagę do ważenia tak zwanej „ masy” oraz bogaty zestaw czcionek w tym prawdziwą rzadkość – czcionki drewniane. Zaprezentowane też zostaną faksymilia podpisów. Prawdziwą gratką jest metalowe logo najstarszego herbu Gdyni, tego prawdziwego, z krzyżem południa. Ciekawostką jest staroć z zeszłej epoki – logo urzędowego orła bez korony, a także drewniane kołeczki do stempli z lat siedemdziesiątych. Zobaczymy także kolekcję ręcznie robionych wizytówek, nalepek, zaproszeń.

Mini-muzeum pokaże też ciekawostki sprzed lat, stare zlecenia, rachunki i zestawienia oraz księgę kontroli. Prawdziwym rarytasem będzie udostępniony autentyczny, ręczny wpis do Księgi Skarg i Wniosków zaczynający się od słów: Karygodnym jest odsyłanie klientów z kwitkiem bez załatwienia w jakikolwiek sposób…, a kończący się… Nie wnoszę pretensji, usługa została wykonana dobrze.

Wędrówkę po nocnej Świętojańskiej ukoronować możemy w Bistro Maska także prezentującą historię tego miejsca i to w ciekawym miejscu, bo jakby w oficynie ul. Świętojańskiej, przy ulicy Bema 26, czyli… w Teatrze Miejskim.

źródło: opracowanie opisu wydarzenia – arch. Arkadiusz Brzęczek

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg