Wystawa „Gdyński modernizm w obiektywie”.

Wernisaż 15.02.2015, godz. 19:00, Klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6

Wystawa będzie w Poznaniu do 01.03.2015. Prace można oglądać w Klubokawiarni Meskalinie (ul. Stary Rynek 6), oraz w Klubie Cicha Kuna (ul. Św. Marcin 30)

„Gdyński modernizm w obiektywie” to nazwa konkursu fotograficznego organizowanego co roku w ramach Weekendu Architektury w Gdyni, którego ideą jest zwrócenie uwagi na wciąż mało poznaną architekturę modernizmu w Polsce. Gdynia, jako miasto będące unikalnym na skalę europejską przykładem zrealizowanych założeń architektonicznych modernizmu międzywojennego, jako pierwsza w Polsce utworzyła szlak turystyczno-kulturowy mający na celu promocję właśnie tych walorów estetyczno-architektonicznych. Gdyński Szlak Modernizmu to obecnie kilka tras, oraz około stu opisanych budynków prezentujących modernistyczne założenia zarówno na poziomie architektury jak i urbanistyki, czy wyposażenia wnętrz.

Konkurs “Gdyński Modernizm w Obiektywie”, stanowi od 2011 r. flagowe przedsięwzięcie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu dedykowane pasjonatom fotografowania. Dotychczasowe cztery edycje konkursu przyciągnęły grono ponad 200 uczestników z całej Polski, którzy nadesłali na konkurs łącznie blisko 1 000 prac. Oceną prac zajmuje się jury złożone z profesjonalnych fotografów, artystów, dziennikarzy oraz badaczy architektury modernistycznej. Ważniejsza od ilości prac jest czysta, prawdziwa pasja fotografowania architektury spod znaku moderny, której cechy charakterystyczne to m.in. wydobywanie przez twórców gry światłocieni w różnych porach dnia, wrażliwość na rytm i geometrię brył budynków, a także zaglądanie z obiektywem w modernistczną duszę wnętrz kamienic. Modernizm gdyński to także pole popisu dla fotografów, którzy poszukują indywidualnych portretów miasta, ludzi w zestawieniu przestrzenią miasta, jego architekturą. Laureaci dotychczasowych edycji konkursu, w tym m.in. Bartłomiej Ponikiewski, Michał Witkowski, Elwira Kruszelnicka, Monika Smorczewska, Agnieszka Sobiegraj, czy Bartosz Zalewski, wytyczają swoją własną, indywidualną ścieżkę twórczą, w której pozostało istotne miejsce dla architektury spod znaku moderny. 

Wystawa „Gdyński modernizm w obiektywie” to zbiór najciekawszych prac konkursowych, nagrodzonych, bądź wyróżnionych przez jury w latach 2011 – 2014. W okresie od stycznia do maja 2015 roku, wystawa będzie prezentowana w największych miastach w kraju.

www.modernizmgdyni.pl

www.weekendarchitektury.pl

https://www.facebook.com/ModernizmGdyni

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg