Wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu w cyklu Archi Spacer z prelekcją – “Architektura dzielnicy Chylonia”

  • 10 czerwca, godz. 10:00
  • miejsce startu – ul. Morska 192, Szkoła Podstawowa nr 10
  • prowadzenie – Robert Chrzanowski, przewodnik certyfikowany gdyńskiego modernizmu
  • udział bezpłatny
  • www.facebook.com/events/676533552531457

Wprowadzenie oraz opis wydarzenia:

Miasto Gdynia zaprasza na wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – Archi Spacer z prelekcją – architektura dzielnicy Chylonia.

Chylonia, największa dzielnica Gdyni, kojarzy się przede wszystkim jako wielka sypialnia. Niewątpliwie takie skojarzenia budzi stosunkowo duże ilość bloków i wieżowców, które zdominowały krajobraz dzielnicy. Jednak czy Chylonia to tylko blokowisko? Na pewno nie.

To stara osada o kilkusetletniej historii (a niektórzy „badacze” tajemnic świata twierdzą, że jej korzenie tkwią w praludzkiej cywilizacji), która do początków XX wieku stanowiła nawet znaczniejszy ośrodek od sąsiedniej Gdyni. Jednakże wydarzenia ostatniego stulecia sprawiły, iż w 1930 r. Chylonia straciła swoją samodzielność na rzecz wyrosłego nagle u jej granic młodego miasta.

Przedwojenne plany urbanistyczne przewidywały, że Chylonia stanie się duża dzielnicą o regularnej zabudowie. Wybuch II wojny światowej i następujący po niej okres PRL sprawiły, że te plany nie zostały zrealizowane, aczkolwiek ich ślady można odnaleźć do dziś.

Zapraszamy zatem na spacer po pamiątkach chylońskiej urbanistyki i architektury. Na naszej trasie znajdą się oczywiście i starsze zabytki o średniowiecznej metryce, ale to nie one będą tym razem głównymi bohaterami. Przyjrzymy się poszczególnym budynkom od małomiasteczkowych kamieniczek projektowanych i wznoszonych przez miejscowych majstrów budowlanych, przez nieliczne budownictwo spółdzielcze, po wielkomiejskie kamienice, w których powstaniu brali udział wybitni twórcy gdyńskiej (i nie tylko) architektury. Zobaczymy także, jak następne epoki zmieniły pierwotne zamysły zabudowy Chyloni. Opowieści o budynkach będzie także towarzyszyć od czasu do czasu opowieść o ludziach, którzy w nich mieszkali, i którzy nadawali oblicze dzielnicy.

www.facebook.com/events/676533552531457 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg