Szlak Modernizmu ma kolejną czytelnię. Przedruki przedwojennych gazet i książki o gdyńskiej modernie możemy teraz poczytać popijając przy kominku parzoną w tygielku kawę, w miejscu, które pamięta czasy przed-modernistyczne, gdy Gdynia była małą, rybacką wsią.

„Cafe Strych” mieści się w ponad stuletniej chacie rybackiej przy Placu Kaszubskim 7B (wejście od ulicy Żeromskiego), nieopodal takich obiektów na trasie IV szlaku „Moderna nieznana” jak Kamienica Szudziłowskich (projekt guru gdyńskiej moderny Włodzimierza Prochaski), czy budynku biurowego wg projektu Wacława Tomaszewskiego, w którym obecnie znajduje się komisariat policji.

Wnętrze kawiarni zaaranżowano tak by duch stuletniego domu czuł się jak u siebie. Czegóż tu nie ma? Stare meble, sprzęty domowe, radia, zabawki, lampy, zegary, broń palna i biała, instrumenty muzyczne. No i świetne fotografie starej Gdyni i jej mieszkańców na ścianach, i to nie fotokopie, lecz powiększenia wykonane z oryginalnych, starych klisz!

W takim wnętrzu kawa, grzaniec, ciasta i trunki smakują wyjątkowo, zwłaszcza w czasie wieczorku poetyckiego lub przy dźwiękach pianina na żywo.

 www.cafestrych.pl

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg