Czy zastanawialiście się kiedyś jak byście wyglądali gdyby przyszło Wam żyć w pierwszej połowie XX wieku? Z nowym partnerem Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – studiem fotograficznym „Foto Elite” – możemy odbyć podróż w czasie, do Gdyni lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia.

Studio fotograficzne mieści się w jednym z ciekawszych obiektów na szlaku (na trasie I „10 Lutego – Molo Południowe”), Kamienicy Hundsdorffów zbudowanej w latach 1932-35 wg projektu Mariana Maślińskiego.

Zakład fotograficzny o tej samej nazwie mieścił się tu już przed wojną. Właściciel Bronisław Nogajewski przyjechał z Poznania, gdzie działał w branży fotograficznej od pierwszych lat XX wieku. „Foto Elite” założył w 1928 roku. W tamtym roku Kamienicy Hundsdorffów jeszcze nie było, toteż początkowo zakład mieścił się na Starowiejskiej 18.

Na nowym miejscu (Starowiejskiej 7) działał pod patronatem Kodaka, robił zdjęcia studyjne, wydawał wysokiej jakości pocztówki, sprzedawał najnowsze aparaty fotograficzne, błony, klisze, papiery fotograficzne, wywoływał negatywy, robił powiększenia i kopie. Funkcjonował także w okresie okupacji.

Oryginalne wyposażenie przedwojennego zakładu można obecnie oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.

Dziś zakład łączy tradycję z nowoczesnością. Wykonuje odbitki analogowe i cyfrowe, reprodukcje starych zdjęć z cyfrowym retuszem, zdjęcia dowodowe, paszportowe, do dyplomów, studyjne sesje zdjęciowe dzieci i dorosłych.

Atrakcją punktu jest fotografia retro a’la lata 20-30. Zwiedzający miasto szlakiem modernizmu mogą sobie tu zrobić pamiątkową fotografię w strojach z tamtej epoki, na tle przedwojennej Gdyni.

Foto Elite81-356 Gdynia, ul. Starowiejska 7, tel. 58 620 98 81

Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00 (foto retro do 16)

Sobota 10.00 – 14.00

 Zdjęcia przedwojenne i wyposażenia zakładu dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Gdyni

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg