28 kwietnia w Restauracji Trafik odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Gdyński Szlak Modernizmu, nowopowstały projekt Urzędu Miasta Gdyni umożliwiający poznanie unikalnej architektury miasta.

Gdynia jest jedynym miastem w Polsce, gdzie modernizm rozwinął się w pełny sposób oraz posiada spójną architektonicznie i intensywną zabudowę.
Konferencję otworzył pan wiceprezydent Gdyni Marek Stępa wprowadzając zebranych gości w ideę całego projektu, a następnie pani dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Marta Chełkowska mówiła o Szlaku Modernizmu jako produkcie turystycznym . Podczas konferencji pan Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni przedstawił także podstawowe założenia funkcjonowania Szlaku, a więc możliwość poznania modernistycznych budowli ze specjalnie przeszkolonym przewodnikiem lub na własną rękę z pomocą audioguide, atrakcyjny folder ułatwiający poruszanie się po poszczególnych trasach Szlaku, udział w grze miejskiej „Zagadki Moderny” , atrakcje na Szlaku jak Mini Muzeum, Foto Retro, Radio Moderny czy półki z prasą z lat 30.
Atrakcję stanowiła prelekcja specjalnie zaproszonego na konferencję gościa, pana prof. Jakuba Lewickiego, konserwatora zabytków i historyka architektury, który w ostatnich latach bardzo intensywnie zajmował się architekturą okresu historyzmu i modernizmu. W Gdyni poruszył temat modernizmu w Polsce i na świecie oraz jego wpływu na architekturę współczesną. Część merytoryczną zamknął miejski konserwator zabytków pan dr Robert Hirsch opowiadając o dotychczasowych sposobach promowania gdyńskiego modernizmu.
Konferencję zakończyło śniadanie w duchu modernistycznej Gdyni lat 30.

.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg