Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019 rozstrzygnięty!

W pierwszy dzień Weekendu Architektury poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu fotograficznego. Jury w składzie: Tomasz Maryks (przewodniczący), Jakub Certowicz, Jacek Debis, Przemysław Kozłowski przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I Nagroda: Tomasz Dudek
  • II Nagroda: Krzysztof Winciorek
  • III Nagroda: Jacek Korzewski
  • Wyróżnienie w kat. Architektura w fotografii analogowej: Magdalena Korzewska
  • Wyróżnienie w kat. Modernizm Działek Leśnych i Grabówka: Magdalena Korzewska
  • Wyróżnienie w kat. Modernizm w podróży: Magda Korzewska
  • Wyróżnienie w kat. Detal Modernizmu ex aequo: Dariusz Sobiecki i Dariusz Wojtała
  • Wyróżnienie w kat. Życie między budynkami: Alina Długosz
  • Wyróżnienie w kat. Forma i światło w architekturze: Krzysztof Piła

Jurorzy tak uzasadnili swój wybór:
“W tegorocznej edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie jury miało trudne zadanie. Wpłynęło 860 zdjęć od 64 autorów. Musieliśmy podjąć decyzję o nagrodzeniu trzech fotografii. Uwierzcie nam – nie było łatwo. 
Spośród takiej ilości interesujących zdjęć można by nagrodzić naprawdę znacznie większą ilość autorów. My staraliśmy się skupić na rzeczach, które były według nas nieoczywiste. Nie grały tylko estetyczną formą.
Architektura w przestrzeni publicznej to zagadnienie bardzo ważne ale i mocno niedoceniane przez wiele osób. To ta przestrzeń stanowi poniekąd o jakości naszego życia. Są miejsca, w których żyje się przyjemniej, takie które nas zachwycają, ale i takie, w których czujemy dyskomfort.
Fotografom architektury przypada podwójna rola. Czasami trzeba w perfekcyjny sposób oddać bryłę architektoniczną. Ale czasami ważny jest też kontekst i pewna atmosfera miejsca jakie przychodzi nam sfotografować.
W przypadku pierwszej nagrody doceniliśmy właśnie to adekwatne wykorzystanie wszystkich środków fotograficznych do pewnego rodzaju dokumentowania obiektu. Kompozycja oraz dobór warunków oświetleniowych wydawały nam się najwłaściwsze dla tego tematu. Doceniliśmy jej bardzo prosty, klasyczny i łagodny wymiar estetyczny. Dzięki temu zachowana została pewna atmosfera miejsca. Czasem “mniej znaczy więcej”.
W przypadku dwóch pozostałych nagrodzonych fotografii zdecydował element pewnej niepowtarzalnej atmosfery. Została ona zbudowana przez obiekt architektoniczny, grę świateł, cieni ale też i koloru. Wprowadzenie do tej przestrzeni człowieka nadało jej dodatkowo pięknego humanistycznego charakteru. I to właśnie zostało przez nas docenione.
Serdecznie wszystkim autorom i uczestnikom gratulujemy!”
Zapraszamy na wystawę pokonkursową do Gdyńskiego Centrum Filmowego i Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni, gdzie oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych możemy zobaczyć czterdzieści dziewięć innych fotografii i zagłosować na zdjęcie, które Państwa zdaniem powinno otrzymać Nagrodę Publiczności.
Sponsorami nagród konkursowych są: Stena Line PolskaHonolulu wise food Restauracja Familia GdyniaSerioHAOSOgniem i Piecem Gdynia

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg