To była wyjątkowa edycja flagowego gdyńskiego konkursu fotograficznego pod kilkoma względami. Po pierwsze jubileuszowa – 10. Po drugie rekordowa – pod względem ilości nadesłanych prac, ilości fotografów i uczestników spoza Gdyni. A najważniejszy w fotografii architektury okazał się aspekt humanistyczny.

Na 10. edycję konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie przysłano rekordową ilość 1137 fotografii autorstwa 95 fotografów. To o 277 prac i 31 autorów więcej niż w ubiegłym roku, również rekordowym w stosunku do poprzednich edycji. Ponadto 1/3 prac nadesłali twórcy spoza Gdyni, konkurs stał się więc w dużej mierze ogólnopolski, a nie lokalny.

Dlatego zadanie wyłonienia 3 najlepszych prac było dla jurorów niezmiernie trudne i zajęło kilka emocjonujących godzin. Jury obradowało w składzie:
Elwira Kruszelnicka (przewodnicząca), niezależna fotografka, wielokrotna laureatka konkursów GMWO i ogólnopolskich konkursów ZPAF;
Maurycy Śmierzchalski – fotograf, edukator, założyciel i dyrektor szkoły Frames Studium Fotografii w Gdyni;
Ivo Ledwożyw – gdyński fotograf, wykładowca Sopockiej Szkoły Fotografii WFH;
Przemysław Kozłowski – kurator wystaw konkursowych, współzałożyciel kolektywu dokumentalistów Testigo.pl, redaktor gdynia.pl;
Jacek Debis – przedstawiciel organizatora konkursu Agencji Rozwoju Gdyni, współtwórca konkursu GMWO.

Werdykt

W uzasadnieniu swojego werdyktu jurorzy napisali:
Po zestawieniu wielu pięknych fotografii i emocjonujących rozmowach – jury dochodząc do zgodnego zdania, wyłoniło łącznie na wystawę 74 fotografie, z czego wyróżniło 7 fotografii plus 1 zestaw, nagrodziło 3 fotografie oraz przyznało 1 wyróżnienie specjalne.

W naszym odczuciu na wystawie znalazło się wiele ciekawych fotografii i wiele z nich mogłoby śmiało znaleźć się w ścisłej trójce, stąd ostatni etap był dla nas największym wyzwaniem. Niestety zmuszeni byliśmy też zredukować nasz pierwszy wybór, chcąc przygotować możliwie różnorodną i ciekawą wystawę. Byli wśród nas obrońcy niektórych kadrów, ale w ostatnim etapie, musieli pójść na kompromis, przekonani przez pozostałych.
I Nagroda, fot. Radek Radziejewski
Pierwsze miejsce po dłuższej chwili rozmów, przyznaliśmy fotografii Pana Radka Radziejewskiego z Gdyni. W tej nastrojowej fotografii ujęła nas pewna „zwyczajność” . Wnętrze modernistycznej kamienicy osadzonej pomiędzy innymi budynkami, które rysują się w górnych oknach, jak panorama miasta. Są jakby niezależnym tryptykiem trzech prostokątnych zdjęć na temat architektury naszego miasta, zawieszonym na ścianie ciemnej klatki. Całość fotografii jest pięknie skomponowana i oświetlona, budując nieco nostalgiczny nastrój. Mamy na pierwszym planie wnętrze kamienicy, dalej okno i parapet ozdobiony kwiatami, który nadaje rys codzienności tętniącej życiem, urokliwe budynki w tle i pomiędzy postać, łączącą te plany. Mężczyzna wpatrujący się w dal, zatrzymuje nas w kontemplacyjnym nastroju przy tym wieloplanowym obrazie.
II Nagroda, fot. Dariusz Wojtała
Drugie miejsce przyznaliśmy fotografii Pana Dariusza Wojtały z Gdyni. Odważny zabieg odwrócenia prawie symetrycznego obrazu, przyniósł bardzo interesujący efekt. Gra form i świateł, subtelnych kwadratów, w połączeniu z postacią, sprawia że zatrzymujemy się przy tej fotografii na dłużej. Z zaskoczeniem odkrywamy, że układ schodów wydaje się być całkowicie prawidłowy, a tylko postać porusza się do góry nogami. I mimo iż mamy na obrazie zabieg przewrotnego pokazania rzeczywistości, dynamicznie rozmytą postać, kadr wydaje się być bardzo spokojny i harmonijny.
III Nagroda, fot. Mariusz Majewski
Trzecią nagrodę przyznaliśmy Panu Mariuszowi Majewskiemu z Warszawy, za przepięknie skomponowaną fotografię streetową. Ciekawa pastelowa kolorystyka, oświetlona pięknym światłem. Idealnie wkomponowująca się w ten kadr postać dziecka na hulajnodze. Nieco zaskakujące połączenie niezwykłego spokoju bijącego z tej fotografii z dziecięcą zabawą w przestrzeni miejskiej, które wzmacnia minimalizm i czystość formy. Jednocześnie maleńka postać dziecka na tle budynku wypełniającego cały kadr budynku podkreśla majestat architektury.
Wyróżnienie specjalne, fot. Tomasz Lelito
Przyznaliśmy też wyróżnienie specjalne fotografii Tomasza Lelito. Odważna, misterna kompozycja zatrzymała nas na dłużej. Wciągała lekko niepokojącym nastrojem, który fotografia zawdzięcza też, raczej nieprzypadkowej, kolorystyce.
Wyróżnienie w kategorii Detal modernizmu, fot. Michał Umiński
Ponadto naszą szczególną uwagę zwróciła fotografia Michała Umińskiego wyróżniona w kategorii Detal Modernizmu. Urzekła nas miękkość analogowa tej fotografii. Jest w niej „to coś nieuchwytnego” co porusza emocje i subtelnie przenosi w czasie. Praktycznie każdy z jurorów zatrzymał się przy tym obrazie.

Humanizm

Co znamienne, na wszystkich nagrodzonych fotografiach, jak i na kilku wyróżnionych, występuje człowiek. To trend, który obecny był również w ubiegłym roku, ale jeszcze bardziej wzmocniony. Odkrywa to potrzebę pokazywania przez twórców i potrzebę oglądania przez odbiorców, naszego własnego gatunku pośród obiektów będących tworem naszej cywilizacji. Pokazuje to, jak istotny w fotografii architektury jest aspekt humanistyczny, oraz że przestrzeń miejska powinna być skrojona na ludzką miarę, tak by w stworzonym przez architektów i urbanistów betonowym świecie żyło się przyjaźnie. Na nagrodzonych fotografiach to dostrzegliśmy, nawet jeśli świat stanął na głowie.

Wszystkie nagrodzone, wyróżnione i wybrane na wystawę prace (w sumie 74) można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w ramach trwającego od dziś Weekendu Architektury w Gdyni w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2 i w Kawiarni TŁOK, ul. Józefa Wybickiego 3.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na wystawę!

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg