Nie często mieliśmy okazję w tym roku, informowania o powstaniu w Gdyni nowej atrakcji w zabytkowym Śródmieściu. Tym większy powód do dumu i odotowania tego faktu, że obiekt, instalacja, która została otwarta 2 grudnia, prezentuje w nowoczesnej i bezpiecznej pandemicznie formule ikony modernistyczne przedwojennej architektury Gdyni. 

Prezentowane makiety kamienic oraz efektowny neon, zostały wykonane na potrzeby wystawy czasowej “Gdynia-Tel Awiw” w Muzeum Pollin w Warszawie (w 2019 r.), której miasto Gdynia oraz Muzeum Miasta Gdyni, byli Partnerami. Muzeum także współfinansowało część elementów ekspozycji, w tym m.in. makiety modernistycznej Gdyni, stąd m.in. pomysł zaprezentowania ich w nowej formule, już po zakończeniu wystawy (odsłonie w Gdyni).

W efekcie niewielki, przeszklony pawilon nazwany, w którym wcześniej mieścił się Culture-Box, obecnie został przemianowany na ArchiBox – prezentując architektoniczne wyróżniki Gdyni – przykłady modernistycznych ikon, w tym m.in. słynny Bankowiec (3 maja 27-31), czy budynek biurowo-mieszkalny ZUS przy 10 Lutego 24 (obecnie UM Gdyni). 

Wspomniany neon, został zaprojektowany przez warszawskiego artystę Maurycego Gomulickiego i przedstawia dwa transatlantyki na morzu, oświetlone promieniami zachodzącego słońca. Idea projektu nawiązuje do dziedzictwa nadmorskiego miasta, w tym linii żeglugowych „Gdynia-Ameryka” (GAL) oraz rejsów gdyńskich transatlantyków do Palestyny Mandatu Brytyjskiego. 

Więcej o “Archi-Boxie” na stronie gdynia.pl 

W artykule o otwarciu Archi-Box-u:  https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/miejsce-z-widokiem-na-architekture,553538

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg