Gdyński Modernizm w renowacji
Rok 2021 przyniósł kolejne udane projekty renowacji kamienic modernistycznych w Gdyni dofinansowane przez UM Gdyni oraz prowadzone pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jednym z takich obiektów był Dom Mieszkalny Stefana i Elżbiety Trzcińskich:
  • ul. Krasickiego 38
  • projekt. Maksymilian Zuske,
  • budowa 1935-1936

fot. Monika Michałek, konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2020 (Domy przy ulicy Krasickiego 36-38 przed pracami konserwatorskimi)

fot. Miejski Konserwator Zabytków, fragment portalu oraz elewacji po pracach konserwatorskich MKZ 

więcej o tej renowacji na stronie: gdynia.pl w zakładce “Gdyński modernizm > Aktualności” 

Kilka informacji o realizowanych pracach konserwatorskich: 
  • Popularnym w Gdyni motywem były poziome i pionowe rowki wykute na gładkiej płaszczyźnie, które najczęściej wykonywano w tynkach w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym. Tynki te były dość kosztowne, a wykonanie motywów dekoracyjnych było bardzo pracochłonne, dlatego mają dzisiaj dużą wartość historyczną.
  • “W przypadku budynku przy ul. Krasickiego 38 ten rodzaj dekoracyjnego opracowania o wyraźnym czerwonym zabarwieniu zastosowano na gzymsach, portalu oraz w pasach łączących sąsiednie okna elewacji frontowej. Gładką, barwioną w masie zaprawą cementową z wypełniaczem w postaci białego kruszywa wykończono również wysoki cokół budynku. Z kolei na pozostałych częściach elewacji zastosowano oryginalnie tynki żółto-beżowe z dodatkiem błyszczącej miki (źródło: gdynia.pl)
  • Nadrzędnym celem podjętych prac remontowo-konserwatorskich było przywrócenie przedwojennego wyglądu budynku i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem.Wykonawcą remontu była firma budowlano-konserwatorska „SUBTILITAS”.  Dofinansowanie remontu elewacji z budżetu miasta wyniosło 30 609,87 zł. Z kolei na renowację szlachetnych tynków przyznano dotację w wysokości 28 365,5 zł. Realizacja prac była możliwa dzięki inicjatywie i zaangażowaniu właściciela budynku.

 

źródło: Gdynia.pl /Archiwum UM Gdyni/Gdyński Szlak Modernizmu

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg