Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednej z najciekawszych atrakcji na ulicy 10 Lutego oraz na Gdyńskim Szlaku Modernizmu – Mini Muzeum „Bankowca”. Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff – Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Mini Muzeum przez lata pozyskało setki przyjaciół, partnerów oraz miłośników modernizmu z całej Polski i Europy.
 
Celebrując 97 urodziny Miasta Gdyni – Mini Muzeum „Bankowca” zaprasza chętnych do sobotnich odwiedzin – w tym także zwiedzania reprezentacyjnej klatki, hall-u z „gorsecikami”, podwórza budynku oraz infrastruktury zespołu schronu. Do wsparcia akcji włączyli się także przyjaciele i partnerzy Bankowca oraz Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Oprowadzanie z przewodnikiem społecznym w każdą sobotę lutego – start o g. 12:00 :

  • 4 lutego 2023
  • 11 lutego 2023
  • 18 lutego 2023
  • 25 lutego 2023
Miejsce startu spaceru – wejście główne do Bankowca przy ul. 3 maja 27
Informacja o „Bankowcu”:
  • Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, ul. 3 maja 27-31
  • budowa 1935-39
  • Projekt arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej
Uznaje się, że jest to pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, zbudowany w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Inwestorem obiektu był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery “C” (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu – stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.
 
W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca. W 2009 powstało w budynku “Mini Muzeum Bankowiec”, założone przez Wspólnotę Mieszkaniową „Bankowiec”, zaś prowadzone i promowane przez mieszkankę domu (Maria Piradoff – Link) Marię Piradoff – Link.
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg