Marcowa sobota z modernistycznym „Bankowcem”

Lutowa edycja Archi-Spacerów po modernistycznym „Bankowcu” oraz z odwiedzinami Mini Muzeum  „Bankowca” cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Trójmiasta. Dla Miasta Gdyni oraz organizatorów tej społecznej akcji, ogromne zainteresowanie publiczności stanowi potwierdzenie rosnącej z roku na rok skali zainteresowania oraz popularności architekturą gdyńskiego modernizmu. W marcu, w ostatnią sobotę miesiąca (25 marca), powracamy do „Bankowca” oraz Mini Muzeum, tym razem jednak w bardziej kameralnej formule – z udziałem mniejszych grup po uprzednim zapisaniu się online.  

Przypominamy, że Mini Muzeum powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec”.  Kustoszką oraz animatorką „Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff – Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Mini Muzeum przez lata pozyskało setki przyjaciół, partnerów oraz miłośników modernizmu z całej Polski i Europy.

  • Oprowadzanie z przewodnikami społecznymi – start g. 12:00 (25 marca 2023, w przygotowaniu program kwietniowych spacerów po „Bankowcu” oraz wejść do Mini Muzeum)
  • Miejsce startu spaceru – wejście główne do “Bankowca” przy bramie wejściowej ul. 3 maja 27, Gdynia
  • Partner i współorganizator akcji: Gdyński Szlak Modernizmu/FB.com/Modernizmgdyni
  • Zapisy na spacer (od 19 marca): https://app.evenea.pl/event/Bankowiecmarzec/

Informacja o „Bankowcu”

  • Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego
  • 3 maja 27-31
  • budowa 1935-39
  • Projekt arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej

Uznaje się, że jest to pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, zbudowany w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Inwestorem obiektu był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery “C” (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu – stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.

W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca. W 2009 powstało w budynku “Mini Muzeum Bankowiec”, założone przez Wspólnotę Mieszkaniową „Bankowiec”, zaś prowadzone i promowane przez mieszkankę domu (Maria Piradoff – Link) Marię Piradoff – Link.

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg