Zapraszamy na kolejne wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu w cyklu Architektura Dzielnic Gdyni – Archi Spacer pt.

“Meandry Modernizmu – architektura dzielnicy przyportowej”

  • kiedy? 20 maja, g 12:00,
  • miejsce startu: Pomnik Polski Morskiej, Skwer Kościuszki
  • prowadzenie Robert Chrzanowski (historyk, badacz architektury, przewodnik
  • Organizator Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni
  •  wydarzenie otwarte – (bez zapisów)
  • Partnerzy wydarzenia – Flora Development & PTTK o. Morski Gdynia

Opis obszaru Archi Spaceru:
Położona na północ od ścisłego śródmieścia dzielnica portowa Gdyni to obszar, który zawiera jak w pigułce historię gdyńskiej architektury ostatnich stu lat.

Coraz mniej liczne przykłady wiejskiej zabudowy sąsiadują tutaj ze sztandarowymi przykładami modernistycznych budowli. To także miejsce, w którym na niewielkiej przestrzeni można zobaczyć budynki o różnym przeznaczeniu, tworzące mimo to harmonijną całość. Szczególnie wyróżnia się tutaj serce dzielnicy – kompleks administracyjno-mieszkalny przy ul. Chrzanowskiego, z Urzędem Morskim na czele, otoczony przez bloki, w których oprócz mieszkań urzędników i pracowników portu znalazły swoją siedzibę również straż pożarna czy urząd pocztowy.

Bliżej miasta wznoszą się nowoczesne budynki biurowe zaprojektowane przez Wacława Tomaszewskiego – Bergtrans i Dom Bawełny, natomiast drugi kraniec dzielnicy to już budynki magazynowe projektowane między innymi przez Stefana Szyllera oraz monumentalny gmach Dworca Morskiego – dzieło katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Obrazu dzielnicy dopełniają: Kolonia Rybacka będąca przykładem wczesnego budownictwa społecznego, a także tradycyjne i modernistyczne kamienice, które projektowali architekci znani z wielu gdyńskich realizacji: Zbigniew Kupiec, Jan Goździewski, Włodzimierz Prochaska czy Stanisław Garliński.

📷Jacek /Foto-Spacer 2022

#detalmodernizmu
#modernizmgdyni
#modernizm
#gdyńskiszlakmodernizmu
#ArchiSpacer
#gdynia
#wgdyni

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg