Urodzinowy Archi Tour – Otwarty „Bankowiec”/ Schron oraz „Mini Muzeum Bankowca”

W imieniu Mini Muzeum oraz Miasta Gdyni, serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Archi-Tour odwiedziny modernistycznej perły Gdyni – wielomieszkaniowego kompleksu “Bankowiec” przy ulicy 3 Maja 27/31 w Gdyni wraz z Mini Muzeum “Bankowca” oraz historycznym schronem budynku.

Urodzinową edycję tour-u (urodziny MIASTA!)  przygotowało “Mini Muzeum Bankowca” we współpracy z Gdyńskim Szlakiem Modernizmu oraz społecznymi przewodnikami  gdyńskiego modernizmu. Archi-Tour poprowadzi m.in. Maria Piradoff-Link założycielka i legendarna już kustoszka Mini Muzeum.  

  • Uwaga: obowiązują zapisy!!! (zapisani uczestnicy zostaną podzieleni na 2-3 grupy, Archi-tour odbywa się wyłącznie w asyście przewodników oraz w koordynacji ze Wspólnotą i Mini Muzeum Bankowiec)
  • Terminy: 10 oraz 11 Lutego 2024 start g.11:30 (do ok. 13:00-13:30)
  • Start Spaceru: ul. 3 Maja 27 w Gdyni (przy bramie Bankowca oraz Cafe Cyganeria)

Przypominamy, że Mini Muzeum “Bankowiec” powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej “Bankowiec”. Kustoszką oraz animatorką “Bankowca” jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff – Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Mini Muzeum przez lata pozyskało setki przyjaciół, partnerów oraz miłośników modernizmu z całej Polski i Europy.

  • Partner i współorganizator akcji: Gdyński Szlak Modernizmu/FB.com/Modernizmgdyni
  • Wydarzenie na FB  https://fb.me/e/4JxxXbETk
  • Zapisy (linki online):

1 – termin https://app.evenea.pl/event/Bankowiec0201/
2 – termin https://app.evenea.pl/event/Bankowiec02/

Informacja o “Bankowcu”:

  • Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego
  • Adres: ul. 3 maja 27-31, Gdynia, 
  • budowa 1935-39
  • Projekt arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej

Uznaje się, że jest to pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, zbudowany w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Inwestorem obiektu był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery “C” (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu – stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.

W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca. W 2009 powstało w budynku “Mini Muzeum Bankowiec”, założone przez Wspólnotę Mieszkaniową “Bankowiec”, zaś prowadzone i promowane przez mieszkankę domu (Maria Piradoff – Link

fotografia Agnieszka Jańczyk

#gdynia #wgdyni #gdyńszkiszlakmodernizmu #minimuzeumgdynia #bankowiec #ArchiSpacery #ArchiTour

kontakt/koordynacja:  spacery@arg.gdynia.pl 

 

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg