Pierwsze spacery z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Czerwcowy weekend 18-19.06 w Gdyni stał pod znakiem kapryśnej aury, choć za to bogatej oferty kulturalnej i poznawczej. Przygotowane i organizowane przez Agencję Rozwoju Gdyni toury – po wybranych trasach i atrakcjach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, okazały się wielkim sukcesem pomimo, niesprzyjającej aury. Jak się okazało modernizm, zainteresował nie tylko mieszkańców, ale także uczestników Gdynia Design Days z Gdańska, Sopotu oraz całej Polski (Tour był elementem promocji zarówno projektu Szlak Modernizmu, jak i IV edycji Gdynia Design Days). Każdy ze spacerów trwał średnio ponad dwie godziny, choć na każdym przygotowano specjalne, dodatkowe atrakcje m.in. Radio Moderny w Cafe Cyganeria, wejście na taras widokowy nad ulicą Świętojańską, fotografia w stylu retro w prestiżowym punkcie Foto Elite na ulicy Starowiejskiej, czy obejrzenie najstarszej zachowanej windy w Kamienicy Stankiewicza przy Świętojańskiej 53. Uczestnicy touru mogli wysłuchać nie tylko opowieści o legendzie Gdyni, ale przede wszystkim wszystkim wielu ciekawostek dotyczących stylom i nurtom modernizmu przedwojennego.

W czasie czterech tourów, oprowadziliśmy po Szlaku w sumie ok. 150 osób. Niezmiennie, największym zainteresowaniem cieszyło się Mini Muzeum w przedwojennym zespole apartamentowców BGK przy ulicy 3 Maja, gdzie obok wystawy, muzyki retro, wejścia do schronu, swoimi wspomnieniami dzieliły się lokatorki budynku, a zarazem kustoszki niezwykłej atrakcji na szlaku.

.

Spacery sobotnie – 25 czerwca

Sukcesem zakończyły się także kolejne dwa spacery, które przeprowadziliśmy 25 czerwca, o tych samych porach o 12:00 i 17:00. W obu spacerach udział wzięło ok. 70 osób, choć w ten sam dzień, w Gdyni miały miejsce także “zwiedzanie alternatywne miasta”, w ramach wydarzenia “Cuda Wianki”.

Linki do zdjęć ze spacerów:

Link 1 – do fotografii ze spaceru 18 czerwca

 Link 2 – do fotografii ze spaceru 26 czerwca

link do fotografii na google picassa, przesłany przez uczestnika spaceru Pana Jarosława Meyera-Szarego (bardzo dziękujemy!).

Przypominamy, że większość atrakcji na szlaku (np. Mini Muzeum, wystawa Muzeum Miasta Gdyni, Radio Moderny, Foto Retro w Foto Elite, Apartament turystyczny z tarasem Biura Lasów i Gospodarki Leśnej) jest dostępnych na co dzień dla zwiedzających. W lipcu wystartuje także Gra Miejska “Zagadki Gdyńskiej Moderny” oraz będzie można wypożyczyć audioguide-y z opisami stron. Powstał już folder szlaku ze specjalnie opracowanymi mapkami 4 tras oraz wykazem atrakcji.

Wielkie podziękowania za pomoc wszystkim Partnerom, pomagającym przy organizacji spacerów!

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg