Nazwa

Kościół pw. św. Antoniego oraz zespół klasztorny Franciszkanów

Architekt

Zbigniew Kupiec

Rok budowy

I Etap: 1934-39 II Etap 1957-74

Kościół pw. św. Antoniego oraz zespół klasztorny Franciszkanów

Prace koncepcyjne kościoła, oraz klasztoru trwały w latach 1934-1939, a ich autorem był Zbigniew Kupiec, który sam zaoferował, że stworzy projekt.

W 1938 roku powstał klasztor, zaś wybuch wojny  uniemożliwił rozpoczęcie budowy kościoła. Budowa kościoła rozpoczęła się dopiero w październiku 1957 roku i zakończyła się dopiero w roku 1974. Dominującym elementem dwunawowego kościoła jest asymetryczna bryła, której podporządkowane są pozostałe elementy. Kościół poprzez strzelistość wieży, surowość cegły z jakiej jest wykonany oraz portyki wejściowe zdradza wyraźne wpływy architektury gotyku, zaś całość stanowi przykład uproszczonych form kubistycznych wzorowanych na architekturze modernistycznej. W z pozoru prostym projekcie ukryto mnóstwo ciekawych detali jak np. drzwi wejściowe czy klamki w formie ryb. Zbigniew Kupiec zaprojektował również płaskorzeźby na potrzeby wystroju zewnętrznego i zewnętrznego kościoła.

W latach 80. XX wieku przebudowano wnętrze kościoła zmieniając umiejscowienie ołtarza głównego nie zmieniło to na szczęście pierwotnej koncepcji budynku. Na wysokości dachu, a u podnóża wieży znajduje się specyficznie rozszerzające się „gniazdo”, które według projektu przeznaczone było bod zegar, który nie został nigdy zrealizowany. W 2016 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków znajdujących się na terenie Gdyni. 

Budynki na trasie

Mapa trasy

Zobacz trasy Modernistycznego Śródmieścia

Powiązane wpisy