Nazwa

Kamienica Pantarei

Architekt

Tadeusz Kossak, Zbigniew Kupiec

Rok budowy

1938

Kamienica Pantarei

Kamienicę przy ul. Abrahama 37 zaprojektowano dla spółki Pantarei.

Jest to budynekzwarty, sześciokondygnacyjny, choć ostatnia kondygnacja jest cofnięta poza lico elewacji. Budynek ma okładzinę z piaskowca o jasnym kolorze z rzędami okien, które dzielą czarne filarki międzyokienne. Przeprucia są na tyle duże, że okna wyglądają jak okna wstęgowe.

Cała konstrukcja kamienicy oparta jest na filarach nośnych. Takie rozwiązanie pozwoliło na realizację dużego przeszklenia usługowej części parteru. Parter jest również oblicowany czarnymi polerowanymi kamiennymi płytami wykonanymi z granitu. Wizualnie odcina on jasną bryłę budynku od ciemnego przyziemia, taka gra kolorów daje efekt „unoszącego się” budynku.

Na parterze znajduje się brama wjazdowa prowadząca na klatkę schodową, mieszczącą również windę. Przejazdowy hall wejściowy ograniczony był z obu stron stalowymi kratami, obecnie kraty te zostały wymienione w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Traffic Design na kraty z geometrycznymi motywami ozdobnymi. W hallu widoczny jest przeszklony wiatrołap z metalowymi czarnymi podziałami na prostokątne kwatery. Ściany we wnętrzu klatki schodowej wyłożone zostały marmurem o miodowym odcieniu i strukturze „salcesonowej”. Ten sam marmur pojawia się na podstopnicach, a na schodach widzimy płyty z wapienia mikrytowego, które są jaśniejsze i mają bardziej jednolity wzór. Wnętrze jest bardzo jasne, co dodatkowo podkreślają kremowe i jasnoszare płytki znajdujące się na posadzce i spocznikach. Balustrada zaopatrzona jest w drewnianą poręcz wspartą na pionowych metalowych słupkach i przypomina ciągnącą się ku górze taśmę.

Kamienica dla firmy Pantarei była ostatnią gdyńską realizacją Zbigniewa Kupca zaprojektowaną i zrealizowaną w całości przed wojną.

W 2018 roku kamienica zyskała kilka nowych detali architektonicznych dodanych w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych organizowanego przez Centrum Designu Gdynia, a realizowanego przez Stowarzyszenie Traffic Design. Zaprojektowano i wykonano nowy szyld lokalu „Desdemona”, metalowy szyld wizytówkowy przedsiębiorców działających w obiekcie oraz detale, takie jak brama, klamka do bramy, lampa z numerem kamienicy oraz płyta chodnikowa z napisem „Pantarei” znajdująca się tuż przy bramie wejściowej. Wszystkie te elementy wizualnie wpisują się w zabytkową kamienicę, a naśladując styl art déco, dodają jej klimatu, choć nie są elementami oryginalnymi, zabytkowymi.  Nowe projekty realizował duet S.C. Szyman i Maciej Połczyński pod kuratelą Jacka Wielebskiego.

Budynki na trasie

Mapa trasy

Zobacz trasy Modernistycznego Śródmieścia

Powiązane wpisy