To najwcześniejszy, reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej wzniesiony w stylu modernistycznym na obszarze Śródmieścia Gdyni. Pochodzi on z pierwszej fazy gdyńskiego modernizmu, czyli wczesnego funkcjonalizmu. Obiekt został zaprojektowany przez warszawskiego architekta Juliana Putermana-Sadłowskiego przy współpracy z Antonim Miszewskim w 1928 r. Uroczyste otwarcie poczty nastąpiło w 1929 r. w obecności ministra poczt i telegrafów i wojewody pomorskiego.  Budynek prezentował się niezwykle efektownie i reprezentacyjnie. Zdobiły go liczne elementy w stylu Art-Déco, miedzy innymi dwa stylowe zegary w górnym, lewym narożniku oraz płaskorzeźba orła przed wejściem głównym.

Urząd Pocztowo-Telegraficzny został wyposażony jak na owe czasy bardzo nowocześnie, posiadał m.in. automatyczną centralę telefoniczną oraz elektryczną rozdzielnię listów. Gmach Poczty wkrótce okazał się niewystarczający na potrzeby szybko rozwijającego się miasta. W 1938 roku ukończono nadbudowę dwóch dodatkowych kondygnacji, zgodnie z projektem inż. Antoniego Miszewskiego. Zmieniono pierwotną sylwetkę budynku i nadbudowano jej niższą część do wysokości ściany narożnej.

Obecnie budynek przyciąga uwagę jasną elewacją oraz wydatnymi przeszkleniami w formie rytmicznych rzędów, ogromnych prostokątnych okien.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg