24 maja 2018 r. – w czasie konferencji Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”, Gdynia jako pierwsze miasto otrzymało certyfikat poświadczający o przyjęciu do prestiżowej organizacji DOCOMOMO*.

DOCOMOMO zostało także oficjalnym Patronem honorowym konferencji. Ponadto patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; zaś patronat naukowy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS.

Obrady potrwają do piątku 25 maja, zaś cały program konferencji zaplanowani do 26 maja, (w tym spacery specjalne po Gdyni dla gości i prelegentów konferencji).

więcej informacji o samej konferencji na stronie portalu gdynia.pl

DOCOMOMO to międzynarodowa organizacja, której celem jest wspieranie tworzenia dokumentacji i badań naukowych na temat modernizmu w architekturze, a także rozpowszechnianie wśród opinii publicznej informacji na temat jego znaczenia kulturowego. Nazwa stowarzyszenia, będąca skrótem od International Working Party for Document and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement oznacza dosłownie Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Dokumentacji i Konserwacji Obiektów Budowlanych Modernizmu. Docomomo zostało założone w 1988 w Eindhoven. W 2002 roku centrala Docomomo przeniosła się do Paryża. Obecnie w wielu krajach świata istnieją narodowe sekcje, określane jako national working parties.

Gdynia już oficjalnie – została członkiem prestiżowej organizacji DOCOMO!!!

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg