W nowym cyklu spotkań Gdyńskiego Szlaku Modernizmu pt. “Miasta i architektura”, zapraszamy na wykład on-line:

  • dr hab. Michała Pszczółkowskiego pt. “Kujawska Gdynia” – o architekturze modernistycznej Włocławka do 1939 r. 
  • Kiedy? 20 maja, g. 19:30-20:30
  • Wykład odbędzie się na żywo (LIVE) na portalu You Tube > na kanale Gdyńskiego Szlaku Modernizmu >>> bez konieczności rejestracji i zapisywania się.
    ____________________________________________
    >>>Uwaga link do transmisji wykładu (LIVE) – będzie aktywny o 19:15:

https://youtu.be/uk2szQA4TlU 

>>>Link wydarzenia zarejestrowanego  zamieścimy od razu po zakończeniu wykładu w trybie LIVE
____________________________________________
Wprowadzenie:
Tylko niewielka grupa pasjonatów architektury, miała okazję bliżej zapoznać włocławski modernizm.
Pionierską pracę zwieńczoną monografią, wykonał dzięki grantowi samorządu województwa kujawsko-pomorskiego dr hab. Michał Pszczółkowski (“Architektura Włocławka w latach 1918-1939” wyd. 2019).
Badając setki źródeł archiwalnych (lokalnych, regionalnych i tych krajowych), naukowiec odsłonił praktycznie nieznane wcześniej “sekrety” i opowieści o modernistycznej architekturze Włocławka – kujawskiej Gdyni.
Dlaczego modernizm ? Dlaczego Włocławek? (cyt. z wywiadu
z autorem – portal kujawsko-pomorskie.pl).

“[…] Nie ma też w Polsce wielu modernistycznych dworców kolejowych z tego okresu, a taki mamy we Włocławku (mam na myśli dworzec kolejki wąskotorowej przy ul. Kaliskiej). Jest wiele przykładów bardzo dobrej architektury mieszkaniowej, szczególnie z kręgu awangardowej odmiany modernizmu, czyli tzw. funkcjonalizmu. Ten typ architektury nie był dotąd praktycznie w ogóle brany pod uwagę w badaniach nad historią międzywojenną miasta. Ciekawe wyniki przyniosły także badania nad lokalnym środowiskiem projektowym. Okazuje się na przykład, że do ścisłej czołówki lokalnej sceny architektonicznej należała jedyna {w tym gronie] przedstawicielka płci pięknej – Katarzyna Chmielewska-Kottas”

Notka o prelegencie:
Michał Pszczółkowski – doktor habilitowany nauk technicznych w dziedzinie architektury, autor licznych publikacji z dziedziny historii architektury i ochrony zabytków. Adiunkt w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studia magisterskie (ochrona dóbr kultury ze specjalnością konserwatorstwo) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował także w Oldenburgu i Bambergu. W 2018 roku uzyskał habilitację na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Autor koncepcji i główny koordynator projektu Exploseum w Bydgoszczy, za który został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (projekt został Wydarzeniem Muzealnym Roku w kategorii wystawy techniki). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem m.in. cyklu książek o architekturze II RP.

fot. na banerze Archiwum NAC,
Budynek Poczty Polskiej we Włocławku, wybudowany w latach 1935-37 projekt Maksymilian Goldberg
#modernizmgdyni #modernizmpolska #modernizmkujaw #modernizmpomorza #wykładyonline #architekturapolska #gdyńskiszlakmodernizmu #architekturawłocławka #modernizmwłocławek #polskiearchitektki #architekturaszkolna #architekturapublicznaIIRP #architekturadworcówkolejowych

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg