Mini Muzeum jest najmniejszym muzeum w Trójmieście, ale z pewnością wartym odwiedzenia. Powstało z inicjatywy mieszkańców budynku, w którym się mieści – najpiękniejszej modernistycznej kamienicy w Gdyni (Zespół Mieszkaniowy Banku Gospodarstwa Krajowego), którzy w ten sposób postanowili przybliżyć wszystkim zainteresowanym historię tego miejsca i jego lokatorów.
Oprócz kroniki kamienicy wśród zgromadzonych przez mieszkańców pamiątek można zobaczyć tak ciekawe i unikatowe przedmioty jak telefon sznurowy, oryginalne przedwojenne wyposażenie łazienki, kuchenne dzwonki, lodówkę w spiżarce, piękne mozaikowe posadzki czy nawet … butelki po wódce z lat 30., zamurowane przez robotników w obudowie wanny, a także setki zdjęć ukazujących życie przedwojennej i powojennej Gdyni.
Podczas odwiedzin muzeum w sąsiedniej klatce można obejrzeć drewniany magiel z czasów przedwojennych, który jest wciąż używany przez mieszkańców, a także całkowicie wyposażony schron z działającą na korbę instalacją wentylacyjną. Ale Mini Muzeum to nie tylko ciekawe przedmioty i zdjęcia, to przede wszystkim niezwykle barwne opowieści mieszkańców o przeszłości tego miejsca, którzy chętnie dzielą się nimi z odwiedzającymi.
ul. 3 Maja 27/31
81-364 Gdynia
5 klatka, wejście od podwórza przez główną bramę przy kawiarni „Cyganeria”, od ul. 3 Maja

.

Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Digg